rmf24.pl,PAP/Rynek Zdrowia | 19-12-2011 15:26

Toruń: zgoda radnych wojewódzkich na fuzję szpitali

Wojewódzcy radni zgodzili się na włączenie do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Rydygiera w Toruniu dwóch placówek specjalistycznych - Wojewódzkiego Ośrodka Lecznictwa Psychiatrycznego i Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego, a także Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

Fuzja pochłonie ponad 200 mln zł. Rozłożony na co najmniej cztery lata proces będzie kosztowny, ma jednak przynieść wymierne korzyści. Nawet bardzo ostrożne założenia dowodzą, że funkcjonowanie jednego, dużego szpitala ma kosztować samorząd co najmniej 3 mln zł rocznie mniej, niż cztery niezależne placówki - informuje serwis rmf24.pl.

- Z przeprowadzonych analiz i symulacji wynika, że konsolidacja przyniesie wymierne efekty w postaci lepszych standardów leczenia oraz oszczędności na kosztach administracji i zewnętrznych usług medycznych, a także obniżenie kosztów diagnostyki i usług niemedycznych. Z szacunków wynika, że możemy mówić o oszczędnościach na poziomie 3 milionów złotych rocznie. Te pieniądze będzie można przeznaczyć między innymi na zakupy sprzętu - powiedział z kolei PAP marszałek województwa Piotr Całbecki.

Przede wszystkim jednak gigantowi łatwiej będzie pozyskać pieniądze na inwestycje i najdroższy sprzęt. 200 mln zł, które zostaną wydane na połączenie szpitali, to także koszty nowych budynków i infrastruktury potrzebnej pacjentom, jak nowoczesny, wielopoziomowy parking czy lądowisko dla śmigłowców.

Związki zawodowe otrzymały zapewnienie, że połączenie szpitali nie będzie się wiązało z redukcją zatrudnienia. Według wstępnych szacunków proces łączenia szpitali ma się zakończyć do 2016 roku. Projekt zyskał akceptację zakładowych organizacji wiązkowych oraz krajowych i wojewódzkich konsultantów chorób zakaźnych, psychiatrii i medycyny ratunkowej.

Więcej: www.rmf24.pl