Toruń: wysokość kontraktu bez zmian, rosną nadlimity

Autor: Nowości Dziennik Toruński/Rynek Zdrowia • • 23 sierpnia 2017 10:09

Jak wskazuje Barbara Nawrocka, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, pieniądze na waloryzację wyceny punktowej świadczeń są zabezpieczone. Oddział otrzymał dodatkowo ponad 117 mln zł, m.in. na ten cel.

Toruń: wysokość kontraktu bez zmian, rosną nadlimity
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Barbara Nawrocka wyjaśnia, że dyrektorzy szpitali już otrzymują aneksy z waloryzacją. Dodaje, że Fundusz nie zdecydował się na zmianę wyceny jednostkowego punktu ze względów technicznych:  chodziło o to, aby w jednym okresie rozliczeniowym był jeden sposób rozliczania. Zmiany dotyczą okresu do końca grudnia br. - informują Nowości Dziennik Toruński.

Krystyna Zaleska, dyrektor Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu wskazuje, że istotnie nastąpiła podwyżka wyceny punktowej procedur o 2 proc., np. operacja mająca wcześniej wartość punktową 139, obecnie ma wartość 141,8. Te wartości pomnożone przez cenę punktu, czyli 52 dają konkretne kwoty. Generalnie, w ocenie dyrektor Zaleskiej, wychodzi na to samo, co z podwyżką jednostkowego punktu, ale problem w tym, że szpital nie dostaje więcej pieniędzy, bo wysokość kontraktu się nie zwiększa.

Dyrektor Zaleska przewiduje, że w tej sytuacji kontrakt zostanie szybciej wyczerpany, wydłużą się kolejki, zmniejszy się liczba pacjentów, która będą mogli skorzystać ze świadczeń, albo będą rosły nadwykonania. Za siedem miesięcy br. toruńska lecznica wygenerowała nadlimity na kwotę ponad 6 mln zł. W ub.r. w tym samym czasie miała ich o 1 mln zł mniej.

Więcej: nowosci.com.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum