Toruń: szpitale wciąż negocjują

Autor: DK, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 22 grudnia 2010 13:33

Dyrektorzy toruńskich szpitali nadal nie zakończyli negocjacji z Kujawsko-Pomorskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ.

Toruń: szpitale wciąż negocjują

Już na wstępie negocjacji Fundusz oświadczył, że jego propozycje kontraktów na 2011 r. będą niższe od wartości tegorocznych umów o 1,5-2 proc., ponieważ zabrakło 40 mln zł do zapewnienia lecznicom finansowania na dotychczasowym poziomie. Dyrektorzy szpitali zapowiedzieli, że w tej sytuacji umów nie podpiszą w ogóle.

– Na razie nie ma porozumienia, dyrektor szpitala wyjechał właśnie na kolejne rozmowy z Funduszem – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Marcin Robaczewski, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Rydygiera w Toruniu.

WSZ w Toruniu, który ostatnie lata kończył na plusie, w tym przyniósł stratę. Placówka ma 11 mln zł nadwykonań. Dyrekcja nie chce się zgodzić na kontrakt, który może tylko pogłębić zadłużenie.

Z kolei w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu chcą utrzymać przynajmniej kontrakt tegoroczny – w 2010 roku lecznica wydała na leczenie szpitalne 43,6 mln zł. Ale NFZ zaproponował jesienią o 1 mln zł mniej.

Fundusz przyznaje, że rozmowy są bardzo trudne. Na szczęście prawdopodobnie nie dojdzie do obniżenia wartości kontraktów.

– Obecnie proponujemy umowy na poziomie ze stycznia 2010 roku. Żądania szpitali są oczywiście wyższe. Rozmowy trwają, żadna ze stron ich nie zrywa, negocjacje będą kontynuowane w razie potrzeby po świętach albo już w 2011 roku. Nie ma przy tym zagrożenia, że szpitale nie będą przyjmowały pacjentów. Mogą one pracować do końca lutego na warunkach z umów tegorocznych – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Barbara Nawrocka, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego OW NFZ.

Jak podkreśla Nawrocka, nie ma przy tym problemu z innymi rodzajami świadczeń.

– Jeśli chodzi o podstawową opiekę zdrowotną, 100 proc. ofert zostało złożonych – zaznacza rzecznik. – To ważne, ponieważ w niektórych województwach lekarze rodzinni zapowiedzieli, że od 3 stycznia 2011 roku zamkną gabinety. U nas nie ma tego problemu – dodaje. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum