Toruń: szpital zapłaci ponad 300 tys. zł za ubezpieczenie od zdarzeń medycznych

Autor: Dziennik Toruński, DM/Rynek Zdrowia • • 06 lutego 2012 13:44

Specjalistyczny Szpital Miejski w Toruniu będzie musiał zapłacić za ubezpieczenie od zdarzeń medycznych 330 tys. zł. Wymuszają je na szpitalach regulacje ustaw o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, o obowiązkowych ubezpieczeniach oraz o działalności leczniczej.

Krystyna Zaleska, dyrektor toruńskiej lecznicy podkreśla, że do dwóch przetargów nie zgłosił się nikt, a w trzecim ofertę złożył tylko PZU, z którym szpital podpisał umowę na warunkach ubezpieczyciela - informuje Dziennik Toruński.

Zdaniem Krystyny Zaleskiej, taki wydatek oznacza dla szpitala znaczące pogorszenie sytuacji finansowej. Placówka może mieć problemy np. z zakupem drogich implantów stosowanych w ortopedii, zanosi się także na ograniczenia w innych zakupach.

Jak informował portal rynekzdrowia.pl, wysokie stawki ubezpieczeń od zdarzeń medycznych dla szpitali to problem ogólnopolski. Dyrektorzy szpitali zwracają uwagę, że zmiany wprowadzone w przepisach, zamiast pomóc pacjentom, spowodują pogorszenie jakości usług, ponieważ będzie mniej pieniędzy na inwestycje w nowoczesny sprzęt i modernizacje.

Czytaj. Ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych i wyższa składka rentowa wydrenują finanse szpitali.

Wiceminister zdrowia Jakub Szulc zasygnalizował 16 stycznia możliwość nowelizacji ustawy o działalności leczniczej. Chodzi o wykreślenie z niej zapisu o obowiązkowym ubezpieczeniu od zdarzeń medycznych.

Czytaj. OC dla szpitali: ustawa o działalności leczniczej do nowelizacji?

Wiele samorządów obawia się, że składka na obowiązkowe ubezpieczenie z tytułu zdarzeń medycznych może zrujnować szpitale. Część samorządowców szuka rozwiązania tego problemu.

- Spróbujemy przeanalizować możliwości powołania towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych - mówił nam Maciej Sonik starosta krapkowcki, wiceprzewodniczący Konwentu Starostów Województwa Opolskiego.

Czytaj. Ubezpieczenia wzajemne, czyli pomysł na tańsze ubezpieczenia dla szpitali

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum