Toruń: szpital na nowo zorganizuje parkowanie

Autor: Dziennik Toruński, DMX/Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2011 11:50

Pod koniec kwietnia dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu ma rozpocząć rozmowy na temat przekształcenia istniejącego parkingu w nowoczesny obiekt.

Toruń: szpital na nowo zorganizuje parkowanie

Andrzej Wiśnicki, dyrektor Wojwódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu informuje, że zlecono już stworzenie koncepcji nowej polityki parkingowej. Według niego w ciągu kilku miesięcy powstanie nowy system parkingowy, który opierał będzie się o wydawanie kierowcom biletów parkingowych przy wjeździe na teren szpitala - podaje Dziennik Toruński.

Obecnie godzina postoju na parkingu przy szpitalu kosztuje trzy złote. Zgodnie z nową koncepcją jeżeli postój będzie krótszy niż 15-20 minut nie będzie pobierana opłata. Zmiany mają objąć także pracowników szpitala, którzy parkują na terenie placówki.

Dyrektor Wiśnicki zapowiada, że do 30 kwietnia stworzony zostanie projekt nowego parkingu, a w ciągu kilku miesięcy uda się w klarowny sposób rozwiązać problem.

Jak pisaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl płatne parkingi przy szpitalach praktycznie wpisały się w polski krajobraz już na stałe kilka lat temu. Szczególnie w dużych miastach już raczej nie da się bezpłatnie zaparkować przy żadnej lecznicy. Stawka godzinowa waha się od 3 do 4 zł. Na ogół stawka naliczana jest od każdej rozpoczętej godziny.

Jednak opłaty na parkingach szpitalnych to nie tylko polska specjalność. Placówki w Wielkiej Brytanii również zarabiają na parkowaniu. Szpitale w Bradford: Royal Infirmary i St. Luke's Hospital w ciągu ostatnich 12 miesięcy zarobiły ponad 1,1 mln funtów na opłatach parkingowych. Do zeszłego roku opłaty pobierały także szpitale w Szkocji i Walii. Obecnie opłaty te zostały zniesione.

Według Ministerstwa Zdrowia i rzecznika praw pacjenta pobieranie opłat za przyszpitalne parkingi jest zgodne z prawem, dlatego ministerstwo ani rzecznik nie mogą podejmować żadnych inicjatyw prawnych, czy innych działań w tym zakresie. Opłaty parkingowe przy szpitalach nie naruszają konstytucyjnej zasady równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.

Jak wyjaśniała nam Krystyna Kozłowska, rzecznik praw pacjenta, zgodnie z ustawą o zakładach opieki zdrowotnej poszczególne ZOZ-y są samodzielnymi podmiotami, tzn. że samodzielnie określają swoją organizację i zasady funkcjonowania.

- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej sam gospodaruje przekazanymi w nieodpłatne użytkowanie nieruchomościami i majątkiem Skarbu Państwa lub komunalnym oraz majątkiem własnym - tłumaczyła nam Krystyna Kozłowska, rzecznik praw pacjenta.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum