Toruń: szpital miejski wdroży program naprawczy

Autor: nowości.com.pl/Rynek Zdrowia • • 18 maja 2014 15:20

Redukcja etatów oraz wprowadzenie zarządzania menedżerskiego to tylko niektóre zmiany, które w trybie pilnym czekają Specjalistyczny Szpitala Miejski w Toruniu - informują Nowości - Dziennik Toruński.

W ubiegłym roku placówka wykazała stratę sięgającą 9,8 mln zł. Toruńscy radni zgodzili się pokryć część tej straty 0 3 mln 887 tys. zł - w postaci bezzwrotnej pożyczki. Pozostały deficyt pokryty zostanie z zysków przyszłych lat.

- Przez ostatnich kilka lat jakoś udawało nam się domykać budżet, aż do zeszłego roku. Teraz musimy podjąć działania naprawcze - tłumaczy Krystyna Zaleska, dyrektor toruńskiego szpitala.

- Do tej pory dzieliliśmy się pracą z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym i co drugi dzień pełniliśmy obowiązki oddziału ratunkowego, mimo że otrzymywaliśmy za to siedem razy mniej pieniędzy, a obsada personelu musiała być wzmocniona. Od lipca to się skończy, co zresztą jest odgórnie zalecone przez NFZ i jeżeli zrobimy inaczej, to zostaniemy ukarani - wyjaśnia.

Kolejnym krokiem będzie redukcja etatów. Na początek tych pielęgniarskich o 15 miejsc, co w ciągu roku pozwoli zaoszczędzić ok. 700 tys. zł. W dalszej perspektywie szpital będzie chciał zmienić sposób zatrudnienia personelu z etatów na tzw. kontrakty.

Zmianom ulegnie również zarządzanie szpitalem. Wiele usług wykonywanych będzie przez firmy zewnętrzne, a szpital ma posiadać również menedżera, który w sposób biznesowy będzie zarządzał placówką.

Więcej: nowosci.com.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum