Toruń: sprzeczne decyzje NFZ w sprawie płatności za KTG

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 08 sierpnia 2009 08:29

Kujawsko-pomorski NFZ twierdzi, że Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu i Szpital Powiatowy w Chełmży nie mogą pobierać opłat od ciężarnych pacjentek za badanie KTG. Centrala Funduszu jest innego zdania i mówi, że nie wszystkie opłaty są nielegalne.

Monitorowanie czynności serca płodu (KTG) w Toruniu można zrobić tylko w szpitalu wojewódzkim. W zeszłym roku pacjentki płaciły za nie 20 zł, od stycznia 65 zł. Tuż po podwyżce i interwencji Gazety Wyborczej, regionalny oddział NFZ rozpoczął w lecznicy kontrolę.

– Ustalono, że placówka nie ma prawa pobierać żadnych opłat za KTG - poinformowała Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy kujawsko-pomorskiego NFZ. – Ubezpieczone pacjentki, tym bardziej te, które na badania przychodzą ze skierowaniem nie powinny płacić za zabieg.

Taką samą decyzję otrzymał Szpital Powiatowy w Chełmży. Kujawsko- pomorski oddział NFZ wydał zalecenie, by wszystkie pacjentki, które za badanie zapłaciły – w Toruniu i w Chełmży – otrzymały zwrot pieniędzy.

Fundusz uznał również, że opłaty za KTG są niezgodne z kontraktami, jakie wcześniej zawarł z lecznicami. Nakazał im zapłacić po kilka tysięcy zł kar.

Jednak zdaniem dyrektorów obu placówek, opłaty za badania KTG pobierane były zgodnie z obowiązującymi przepisami. Prezes powiatowego szpitala w Chełmży Leszek Pluciński uważa, że kierowana przez niego lecznica jako placówka niepubliczna, ma prawo do wykonywania płatnych usług, nawet w przypadku gdy pacjentami są osoby ubezpieczone czy przychodzące na zabieg ze skierowaniem.

Zdaniem Plucińskiego, Fundusz błędnie zakłada, że pacjent ubezpieczony nie musi nigdzie za nic płacić. Złożył już odwołanie od zaleceń kujawsko-pomorskiego NFZ. Powołuje się w nim na opinię centrali funduszu w Warszawie, która potwierdziła, że lecznica niepubliczna, taka jak np. placówka w Chełmży, może pobierać opłaty za przeprowadzane zabiegi nawet jeśli pacjenci są ubezpieczeni. „NFZ nie ma prawa rozliczać tego typu świadczeń” – napisał w opinii prezes NFZ Jacek Paszkiewicz.

W najbliższych dniach odwołanie od decyzji regionalnego NFZ złoży także toruński Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum