Toruń: rusza realizacja programów opieki prenatalnej i kardiologicznej

Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego/Rynek Zdrowia • • 22 października 2009 17:00

Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu rozpoczyna realizację dwóch dużych projektów zdrowotnych - kompleksowego programu opieki prenatalnej i programu wysokospecjalistycznej opieki kardiologicznej - finansowanych dzięki środkom Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i budżetu województwa.

Pierwszy program zakłada stworzenie dobrych warunków sprzętowych i lokalowych dla właściwej diagnostyki i terapii oraz poradnictwa okołoporodowego, zatrudnienie i wyszkolenie dodatkowego personelu, a także uruchomienie Pracowni Badań Prenatalnych i Poradni Zaburzeń Laktacji.

W ramach programu już działa przyszpitalna bezpłatna szkoła rodzenia. Do końca tego roku zostaną sfinalizowane zakupy niezbędnego wyposażenia medycznego, który trafi też do szpitalnych oddziałów noworodkowego i ginekologicznego. W roku przyszłym rozpocznie się remont w pomieszczeniach pododdziałów ginekologicznego i izolacyjnego.

Koszt przedsięwzięcia to 9,7 mln złotych, z czego ponad 8 mln złotych pochodzi z wyasygnowanych przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię środków MFEOG. Resztę wyasygnował samorząd województwa.

Drugi projekt dotyczy leczenia i rehabilitacji zawału serca. Za prawie 7,2 mln złotych zbudowana zostanie infrastruktura medyczna, dzięki której mieszkańcy regionu będą mieli dostęp do nowoczesnych metod leczenia ostrego zawału i skutecznej rehabilitacji pozawałowej. Oprócz zakupów aparatury i wyposażenia, także tu zaplanowany jest remont pomieszczeń – modernizacja lokum Wojewódzkiej Przychodni Kardiologicznej będzie kosztować 350 tysięcy złotych – a także zatrudnienie dodatkowych medyków i ich wyszkolenie

Tak jak w przypadku projektu położniczo-noworodkowego, zasadniczą część środków, ponad 6 mln złotych, zapewnia MFEOG. Pozostałą część pokrywa budżet województwa.

Oba programy zostaną zaprezentowane w najbliższy piątek (23 października), podczas konferencji w toruńskim centrum Business Park

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum