Toruń: rozpoczęły się konsultacje w sprawie łączenia szpitali

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 lipca 2011 22:01

Przedstawiciele środowisk medycznych Torunia we wtorek (26 lipca) nie zdołali dojść do porozumienia z samorządem w sprawie łączenia placówek leczniczych w Toruniu. O połączeniu placówek zdecydowali w czerwcu radni wojewódzcy.

Toruń: rozpoczęły się konsultacje w sprawie łączenia szpitali

Uchwała intencyjna, podjęta przez radnych, przewiduje połączenie toruńskiego pogotowia, Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Toruniu i Ośrodka Leczenia Psychiatrycznego z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Toruniu. Pod naciskiem działaczy związkowych, protestujących w sali sejmiku, radni postanowili przeprowadzić szerokie konsultacje projektu. 

26 lipca podczas pierwszego spotkania przedstawiciele mniejszych placówek podkreślali, że ich jednostki dobrze sobie radzą finansowo i mogą stracić na utracie samodzielności. - Boimy się, że jak wchłonie nas wojewódzki szpital zespolony, nasze fundusze na ratownictwo medyczne mogą przejść na szpital - podkreślił Rafał Kwiatkowski, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Toruniu.

Pomysł samorządu wsparła natomiast wojewoda kujawsko-pomorska Ewa Mes, według której takie połączenie stacji pogotowia z wojewódzkim szpitalem zespolonym poprawi obsługę pacjentów. Jak zaznaczyła, połączenie jednostek pozwoli na szybsze diagnozowanie pacjentów i udzielenie im właściwej pomocy. Podczas pierwszej tury konsultacji nie udało się osiągnąć porozumienia.

- Na nasze pytania pojawiały się odpowiedzi nie tak konkretne, jakich oczekiwaliśmy, ale na większość pytań w ogóle odpowiedzi się pojawiały, co uważam za zachęcające. Nadal uważamy, że nie ma plusów takiego łączenia naszej placówki ze szpitalem - zaznaczyła Marzena Maryniak-Wiśniewska, przewodnicząca terenowego Związku Zawodowego Lekarzy przy Wojewódzkim Ośrodku Lecznictwa Psychiatrycznego w Toruniu.

Marszałek województwa powołał zespoły ekspertów, których zadaniem będzie opracowanie szczegółów połączenia lecznic. W ich pracach wezmą udział również przedstawiciele samych placówek, a pierwsze efekty prac zespołów mają być znane w ciągu miesiąca. Proponowana fuzja placówek jest motywowana względami ekonomicznymi i medycznymi. Władze samorządowe województwa powołują się także na Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego, który zakłada tworzenie tego typu oddziałów w ramach szpitali ogólnych.

Włączenie do szpitala Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego ma być "funkcjonalnym uzupełnieniem kompleksu leczniczego", położonego w wielu punktach Torunia. Projekt samorządu wojewódzkiego zakłada, że reforma będzie polegać na przejęciu przez Szpital Wojewódzki w Toruniu majątku mniejszych placówek i wszystkich ich pracowników.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum