Toruń: nadwyżka finansowa NFZ pójdzie na leki

Autor: Nowości/Rynek Zdrowia • • 29 lipca 2011 17:13

Toruńskie szpitale mają milionowe nadlimity. Lecznice jednak nie mogą liczyć dodatkowe wsparcie z NFZ. Fundusz całą nadwyżkę postanowił przeznaczyć na leki. Pieniądze trafią więc do aptek.

Toruń: nadwyżka finansowa NFZ pójdzie na leki

Ta decyzja zaskoczyła dyrekcje szpitali.

- Jesteśmy jedynym regionem, który całą nadwyżkę przeznaczyło na refundację leków. Inne województwa nie mają takich nadlimitów jak my, bo mają wyższe kontrakty. U nas sytuacja robi się dramatyczna - mówi na łamach Nowości Krystyna Zaleska, dyrektor Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu. Kwota nadlimitów tej placówki przekroczyła już 3 mln zł.

O tym na jaki cel zostaną przekazane dodatkowe pieniądze decydują dyrekcje poszczególnych oddziałów NFZ. W różnych województwach wygląda to rozmaicie.

W wielkopolskim oddziale NFZ, gdzie przyznano dodatkowo ponad 13 mln zł - 4,7 mln zł idzie na sfinansowanie świadczeń nielimitowanych (czyli m.in. porodów), 4 mln zł na programy lekowe (w szpitalach), a 4,5 mln zł na częściowe pokrycie nadlimitów z ubiegłych lat.

Kujawsko-Pomorski OW NFZ stoi na stanowisku, że dyrektorzy szpitali mają się trzymać podpisanych kontraktów, a recepty, jeżeli są prawidłowo wypisane, muszą być refundowane.

Więcej:www.nowosci.com.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum