Toruń: jest problem, kto zapłaci za dializy?

Autor: Gazeta Wyborcza, SA/Rynek Zdrowia • • 18 grudnia 2009 11:40

Euromedic wybudował stację dializ, ale NFZ zapowiada, że nie podpisze kontraktu z nową placówką.

Toruń: jest problem, kto zapłaci za dializy?

Międzynarodowe Centrum Dializ w Toruniu wybudowała firma Euromedic przy Szpitalu Miejskim w Toruniu kosztem 4,5 mln zł. Teren wydzierżawiła od szpitala, z którym miała ściśle współpracować. Ośrodek ma 18 miejsc do dializowania chorych i nowoczesny sprzęt. Stacja ma rozpocząć działalność 4 stycznia 2010 r. Pojawił się jednak problem z kontraktem z NFZ. Jak się okazało, na kontrakt firma ma niewielkie szanse.
Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ zapowiada, że nie będą podpisywane umowy z nowymi stacjami. Wyraża przy tym opinię, że trzecia w mieście stacja dializ nie jest potrzebna.

W Euromedic twierdzą, że to żaden argument. Ich działalność sprawiłaby, że tylko wzrosłaby na rynku konkurencja. Andrzej Bury, dyrektor operacyjny Międzynarodowego Centrum Dializ w Toruniu mówi, że uruchomienie stacji nie sprawi, że NFZ zacznie wydawać więcej pieniędzy  na dializy. Pacjent będzie miał po prostu większy wybór placówek, w których może się leczyć.

Euromedic zapowiada przy tym, że 4 stycznia każdy ubezpieczony pacjent będzie mógł być dializowany w ich stacji w Toruniu. Ne chce jednak zdradzić, jak to zrobi.

Andrzej Pryzbysz, wicedyrektor Szpitala Miejskiego ds. lecznictwa podejrzewa, że firma chce skorzystać z zapisu, który mówi, że w przypadku procedur ratujących życie podmiot, który nie ma kontraktu z Funduszem, może ubiegać się o zapłatę.

Barbara Nawrocka twierdzi jednak, że choć jest taki zapis, to dotyczy on nagłych przypadków ratowania życia w sytuacji, gdy w okolicy nie ma placówki z kontraktem na dane świadczenia. I zapowiada, że każdy rachunek będzie dokładnie analizowany.

– Mamy podpisane umowy wieloletnie ze stacjami dializ – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Barbar Nawrocka. Umowy te obowiązują do końca 2010 roku. Nowy konkurs rozpiszemy dopiero na 2011 rok. Teraz jednak jesteśmy zobowiązani do finansowania podpisanych wcześniej umów, m.in. z dwiem stacjami w Toruniu i w Golubiu– Dobrzyniu –  dodaje Nawrocka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum