Toruń: jest porozumienie z dyrekcją, pielęgniarki nie muszą przechodzić na kontrakty

Autor: RZ, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 25 września 2011 12:31

Pielęgniarki z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu doszły do porozoumienia z dyrekcją placówki. Nie będą zmuszone do wyboru między odejściem z pracy a kontraktami.

Toruń: jest porozumienie z dyrekcją, pielęgniarki nie muszą przechodzić na kontrakty
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Jak informowaliśmy kilka dni temu na portalu rynekzdrowia.pl, w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Ludwika Rydygiera w Toruniu dyrekcja zaproponowała około 120 pielęgniarkom przejście na zatrudnienie kontraktowe. Panie otrzymały możliwość wyboru: jeśli nie zechcą pracować na kontrakcie, to mogą odejść. Pielęgniarki nie wyraziły na to zgody.

Sławomir Badurek, rzecznik lecznicy i wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Toruniu przekonywał, że dyrekcja ma prawo do takiego postępowania i z tego prawa korzysta, licząc na to, że wiele pielęgniarek przejdzie na umowę kontraktową. Jego zdaniem, umowy kontraktowe pozwalają pielęgniarkom zarobić więcej w wymiarze miesięcznym za podobne obciążenie pracą.

Pielęgniarki o pomoc poprosiły Urząd Marszałkowski. Także minister zdrowia Ewa Kopacz zwróciła się do marszałka województwa kujawsko-pomorskiego o przekazanie informacji na temat przyczyn reorganizacji prowadzonej w WSZ i jej przewidywanych skutków, szczególnie w kontekście zapewnienia pacjentom dostępu do specjalistów, opieki pielęgniarskiej i odpowiedniej jakości usług medycznych.

Po kolejnej rundzie rozmów - w obecności odpowiedzialnego za służbę zdrowia wicemarszałka Edwarda Hartwicha - pracownice i szefostwo doszli do porozumienia.

- Pielęgniarki nie będą zmuszone do przechodzenia na kontrakty - stwierdziła Ewa Jędzura, szefowa Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych w szpitalu. Jak twierdzą pielęgniarki, nie są one przeciwne takiemu zatrudnieniu i jeśli oferta umowy cywilnoprawnej będzie zachęcająca, wiele z nich się na nią zdecyduje. Chciały jednak przede wszystkim zachować możliwość wyboru.

Dyrektor szpitala Andrzej Wiśnicki zadeklarował jednak, że nadal będzie przekonywał pielęgniarki do kontraktów i rozmawiał z każdą z osobna.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze