Toruń: internetowe dane dotyczące kolejek mijają się z prawdą

Autor: Gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 17 lipca 2014 09:14

Według internetowego informatora NFZ na rehabilitację w przychodni przy ul. Mickiewicza w Toruniu trzeba czekać dziesięć dni. Tymczasem przychodnia informuje, że wolne terminy są dopiero na przyszły rok. Skąd ta różnica?

Pół roku temu Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił "Ogólnopolski informator o czasie oczekiwania na świadczenia medyczne". To system, dzięki któremu można sprawdzić, ile czasu będziemy czekać w kolejce do wybranego lekarza.

Dziennikarze sprawdzili, jak działa tylko w przypadku rehabilitacji w Toruniu. Według informatora NFZ na rehabilitację w Synapsie przy ul. Mickiewicza 130 trzeba czekać dziesięć dni. Niestety w lecznicy informują, że wolne terminy są dopiero w przyszłym roku.

Podobnie jest w centrum rehabilitacji Remed na ul. Rakowicza 4. Według NFZ specjalista przyjmie nas tu za 11 dni. W przychodni okazuje się, że dopiero za ponad miesiąc.

Dane na stronie nie mają nic wspólnego z rzeczywistym czasem oczekiwania. Jakby tego było mało, w informatorze brakuje wiadomości, ile dni musimy czekać na konkretne zabiegi - np. fizykoterapię lub kinezyterapię. Podane są tylko ogólne dane.

Dlaczego strona wprowadza w błąd pacjentów? Za sprawozdawczość w tym zakresie odpowiadają poradnie. Mają one obowiązek do dziesiątego dnia każdego miesiąca wysłać informację do NFZ o liczbie oczekujących w kolejce w poprzednim miesiącu. Jeśli podadzą dane niewiarygodne pojawia się błąd. Liczba, która pokazuje się na stronie, to średnia z ostatniego półrocza. 

Wiecej:torun.gazeta.pl 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum