Toruń: SOR-y i izby przyjęć przyjmują coraz więcej pacjentów

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 04 maja 2017 09:19

Liczba pacjentów przyjmowanych w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu wzrosła w ciągu trzech lat niemal dwuipółkrotnie. Ok. 85 proc. trafiających tam pacjentów nie kwalifikuje się do leczenia szpitalnego - powinni otrzymać pomoc w POZ.

Toruń: SOR-y i izby przyjęć przyjmują coraz więcej pacjentów
Liczba pacjentów przyjmowanych w SOR WSzZ w Toruniu wzrosła w ciągu trzech lat niemal dwuipółkrotnie Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W 2013 r. w SOR WSzZ udzielono ponad 18,5 tys. porad, rok później prawie 25 tys., w 2015 r. liczba ta wzrosła do 36 tys., a w ub.r. przekroczyła 45,5 tys. - informuje Gazeta Wyborcza.

Szpital wskazuje, że główną przyczyną tej sytuacji jest wykorzystywanie przez POZ oddziałów ratunkowych i izb przyjęć jako miejsca prowadzenia diagnostyki pacjentów, którzy nie wymagają hospitalizacji.

Opinię tę podziela Andrzej Przybysz, zastępca dyrektora Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu. W izbie przyjęć tej placówki obserwowany jest systematyczny wzrost liczy pacjentów. W I kwartale 2015 r. udzielono tu 2881 porad osobom, które nie zostały hospitalizowane. W analogicznym okresie ub.r. takich porad było już 2960. W I kwartale 2017 r. liczba ta wzrosła do 3300.

Więcej: www.wyborcza.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum