Toruń: NFZ ocenia, że miasto nie potrzebuje trzeciej stacji dializ

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 10 października 2009 15:24

Kujawsko-pomorski NFZ nie podpisze kontraktu z nowo powstającą w Toruniu stacją dializ, bo działające stacje zaspokajają zapotrzebowanie na te usługi.

Trzecią w Toruniu stację dializ wybudowało Międzynarodowe Centrum Dializ Euromedic. W realizacji inwestycji pomagał Specjalistyczny Szpital Miejski im. M. Kopernika w Toruniu, który wydzierżawił teren pod budowę. Lekarze z tego szpitala oferowali również fachową pomoc dializowanym pacjentom, a nefrolodzy ze stacji dializ w zamian mieli pomagać pacjentom szpitala.

Pierwszych pacjentów stacja miała przyjąć pod koniec listopada. I przyjmie, ale nie w ramach kontraktu z NFZ. Okazało się, że Kujawsko-Pomorski Oddział NFZ odmówił podpisania kontraktu z powstającym ośrodkiem.

Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy kujawsko-pomorskiego oddziału Funduszu wyjaśnia Gazecie Wyborczej, że NFZ podpisałby umowę z placówką, gdyby istniała taka potrzeba. Tymczasem – w opinii Funduszu – zarówno w Toruniu, jak i w regionie na kolejną stację dializ nie ma zapotrzebowania. W okolicy działają już cztery takie placówki, które obsługują wszystkich potrzebujących pacjentów. Z pomocy dwóch stacji można korzystać w Toruniu - w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym na Bielanach i Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym, oraz w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym im. R. Biegańskiego w Grudziądzu i Szpitalu Powiatowym w Golubiu-Dobrzyniu.

Brak pacjentów to nie jedyna przyczyna odmowy. Nawrocka przyznaje, że oddział musi mieć pieniądze na opłacanie zawartych kontraktów. Za jedną dializoterapię każda placówka dostaje od funduszu 414 zł. Na finansowanie nowych w tym roku nie ma funduszy.

Andrzej Bury, dyrektor generalny Euromedic mówi, że w przyszłym ponownie spróbuje przekonać NFZ do współpracy.

W całym Kujawsko-Pomorskiem z dializ korzysta 883 chorych. Działające w Toruniu dwie stacje obsługują 124 pacjentów – 84 z nich pomoc otrzymuje w toruńskim szpitalu bielańskim, a 40 - w dziecięcym. W obydwu placówkach są wolne miejsca.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum