Toruń: Fundusz nie zapłaci nadwykonań w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej

Autor: Nowości/Rynek Zdrowia • • 03 lipca 2009 13:33

Do Miejskiej Przychodni Specjalistycznej w Toruniu dotarła właśnie wiadomość, że NFZ nie zapłaci za ponadlimitowe porady specjalistyczne, udzielone w pierwszym półroczu. Chodzi o kwotę 200 tys. zł.

- Dotychczas Fundusz zachęcał nas do przyjmowania jak największej liczby pacjentów i skracania kolejek - mówi Nowościom Bożena Mleczek-Dąbrowska, dyrektor MPS. - Przyjęliśmy więc 5,3 tys. chorych ponad umowę z płatnikiem.

Najwięcej ponadlimitowych pacjentów było w poradniach kardiologicznej, neurologicznej, chirurgicznej, ortopedycznej, laryngologicznej i okulistycznej. MPS ma umowę z NFZ do 2010 roku. Załączniki ilościowe zostały w br.  podzielone na dwa półrocza: od lipca miał wejść w życie w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej nowy system rozliczeń w ramach Jednorodnych Grup Pacjentów, płatnik jednak nie zdążył go przygotować.

Teraz, gdy Fundusz ma osobno finansować porady udzielone od lipca, przychodnia nie ma wyboru. Musi trzymać się ściśle kontraktu. A to oznacza wydłużenie kolejek. W innych przychodniach jest podobnie.

- Ściągalność składki jest mniejsza niż się spodziewaliśmy - wyjaśnia Barbara Nawrocka, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. - Wydajemy na leczenie wszystkie pieniądze, jakie są do rozdysponowania. Płaciliśmy za nadlimity, gdy były nadwyżki. Teraz rozliczamy specjalistykę zgodnie z zawartymi umowami, które dla nas są wiążące. Świadczenia nielimitowane, np. porody i ratowanie życia, zgodnie z wykonaniem. Od 2 lipca przejęliśmy przeszczepy i na ten cel muszą być pieniądze.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum