Toruń: Fundusz nie płaci za dializy, stacja przyjmuje pacjentów

Autor: Gazeta.pl/SA/Rynek Zdrowia • • 09 stycznia 2010 14:55

Nowa stacja dializ firmy Euromedic przy Szpitalu Miejskim w Toruniu nadal przyjmuje bezpłatnie pacjentów. Fundusz rozsyła informacje, że nie podpisał kontraktu z ośrodkiem.

Kto zapłaci za pacjentów dializowanych w nowej stacji w Toruniu?

Firma liczyła na podpisanie kontraktu z Funduszem na 2010 rok. Jak poinformowała portal rynek zdrowia.pl Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, podpisanie kontraktu okazało się jednak niemożliwe.

– W regionie działają już cztery stacje dializ, a to zaspokaja lokalne potrzeby – mówiła Nawrocka. Dodała przy tym, że Fundusz musi przede wszystkim zapewnić kontynuację podpisanych dotychczas umów wieloletnich. A w związku z brakiem środków, nie podpisano umów z żadnym nowym świadczeniodawcą.

Euromedic, który wydał na budowę stacji 4,5 mln złotych, zdecydował się, pomimo braku kontraktu z płatnikiem, na bezpłatne przyjmowanie pacjentów. Pojawiły się w związku z tym różne przypuszczenia, m. in. opinia, że Euromedic będzie przyjmował pacjentów i pod koniec miesiąca wystawiał NFZ faktury za hemodializy, jako za zabiegi ratujące życie.

W związku z tym spekulacjami i – jak twierdzi Barbara Nawrocka – telefonami pacjentów do NFZ w tej sprawie, Fundusz rozesłał komunikat, w którym zawiadamia, że jedynymi ośrodkami w Toruniu, wykonującymi bezpłatnie hemodializy dla ubezpieczonych pacjentów w ramach umowy z Funduszem na terenie Torunia są dwie stacje dializ: przy Szpitalu Wojewódzkim oraz Szpitalu Dziecięcym.

Andrzej Bury, dyrektor operacyjny Euromedic w Toruniu, zapewnia jednak, że stacja, pomimo braku kontraktu z NFZ, przyjmie każdego pacjenta, który ma ważne ubezpieczenie. Z tej wypowiedzi wynika, że negocjacje z NFZ trwają...

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum