Toruń: AOS inaczej rozliczany - jakie pierwsze wnioski?

Autor: Dziennik Toruński/Rynek Zdrowia • • 11 lipca 2011 12:24

Od ponad tygodnia funkcjonują nowe zasady rozliczeń porad specjalistycznych. Zdaniem lekarzy, spowodują szybsze wyczerpanie limitów w poradniach.

Toruń: AOS inaczej rozliczany - jakie pierwsze wnioski?

 - Sam zamysł, by odciążyć szpitale zapewniając pacjentom wszystko, co możliwe na etapie poradni, jest dobry, ale ze wstępnej analizy wynika, że nastąpi szybsze wykorzystanie limitu. Widać to we wszystkich poradniach - mówi toruńskim Nowościom Bożena Mleczek-Dąbrowska, dyrektor Miejskiej Przychodzi Specjalistycznej (MPS).

Jak zauważa, nowe zasady zwiększyły sprawozdawczość: - Lekarz musi więcej czasu poświęcić na wypisywanie szczegółowej dokumentacji, która jest podstawą do uzyskania pieniędzy z NFZ.

W rozporządzeniu prezesa NFZ nie zostały uwzględnione niektóre procedury, np. odczulanie w poradni alergologicznej, czy wycięcie ropnia w poradni chirurgicznej. Nowa zasada, że pacjent, który przebywał w szpitalu, w ciągu miesiąca nie może zgłosić się do poradni specjalistycznej, tylko na kontrolę do szpitala, jest słuszna, ale w pewnych sytuacjach nie sprawdza się. Przykładem może być pacjent leczony w Centrum Onkologii im. Prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy, który nie mógł mieć zdjętych szwów w MPS w Toruniu.

Krystyna Zaleska, dyrektor Specjalistycznego Szpitala Miejskiego z zespołem poradni - wypowiadając się dla Nowin - też podkreśla, że kierunek zmian jest dobry, ale już teraz staje się jasne, że część poradni będzie mogła przyjąć mniej pacjentów.

Jej zdaniem poradnie przyszpitalne, w których przeprowadza się dużo zabiegów i które na miejscu mają dostęp do wysokospecjalistycznej aparatury, będą "zużywać" punkty jeszcze szybciej niż inne. Dlatego pacjenci zapisani na wizyty mogą spodziewać się przesunięcia terminów, nawet na przyszły rok.

Więcej: http://www.nowosci.com.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum