Tomasz Pęk o nakazywaniu onkologom pracy w szpitalu tymczasowym: to jest sytuacja ekstremalna

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 16 marca 2021 14:26

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita kieruje do pracy w szpitalu tymczasowym lekarzy z Instytutu Onkologii. Marek Pęk tłumaczy: to sytuacja ekstremalna, zawsze dochodzi do jakiegoś poświęcenia dóbr.

Tomasz Pęk o nakazywaniu onkologom pracy w szpitalu tymczasowym: to jest sytuacja ekstremalna
Do szpitala tymczasowego w Małopolsce mają trafić lekarze z innych placówek, w tym z onkologii; FOTO:PTWP
  •  Szpital Tymczasowy przy CUMRiK w Krakowie potrzebuje kadr. Mają go zasilić medycy z innych szpitali, w tym onkologicznego
  • Pracowników do tej pory nie oddelegowały dwie placówki: Instytut Onkologii i Szpital Położniczo-Ginekologiczny Ujastek
  • Wicemarszałek Senatu Marek Pęk nie widzi nic złego w delegowaniu kadr onkologicznych. W jego ocenie, zawsze jest potrzebne jakieś poświęcenie

W szpitalu tymczasowym utworzonym w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie zwiększona zostanie baza łóżkowa. By zapewnić odpowiednią liczbę personelu potrzebni są lekarze i pielęgniarki z innych placówek.

Część szpitali wytypowanych przez wojewodę już oddelegowała swoich pracowników do opieki nad pacjentami w CUMRiK - informowała Gazeta Wyborcza.

Tu chodzi o zagrożenie życia

Wicemarszałek Senatu Marek Pęk odniósł się do wątpliwości dziennikarzy, którzy wyrazili obawy dotyczące takiego transferu, zwłaszcza personelu z Instytutu Onkologii. Jak zaznaczył Marek Pęk, jest to sytuacja ekstremalna i zawsze dochodzi do jakiegoś poświęcenia dóbr.

- Jeśli jest sytuacja, że ktoś ląduje na OIOM-ie i zagrożone jest jego życie, to trzeba mu udzielić pomocy, bo inaczej umrze. Więc to są niesłychanie trudne dylematy i zostawmy lekarzom decyzje, których pacjentów ratować - odpowiedział senator, podaje Gazeta Wyborcza.

Do apelu wojewody do tej pory nie ustosunkowali się zarządzający Szpitalem Położniczo-Ginekologicznym Ujastek i Instytutem Onkologii.

Wojewoda Łukasz Kmita zapowiedział w poniedziałek (15 marca) podczas konferencji, że zmusi szpitale do przekazania lekarzy decyzjami administracyjnymi.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum