×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Tomasz Dybek nowym prezesem Krajowej Izby Fizjoterapeutów

Paulina Gumowska odpowiada za rozwój treści segmentu zdrowie w Grupie PTWP, w tym serwisu rynekzdrowia.pl i magazynu Rynek Zdrowia, których jest redaktor naczelną. Przed dołączeniem do Grupy PTWP, przez blisko dziewięć lat związana była z Wirtualną Polską. Ostatnio była redaktor naczelną obszaru lifestyle i zdrowie, m.in. WP Kobiety i portalu WP abcZdrowie. Wcześniej była zastępcą redaktora naczelnego WP oraz wiceszefową Strony Głównej i Newsroomu, a także wydawcą i redaktorem. Autor: Paulina Gumowska • Źródło: Rynek Zdrowia   • 28 maja 2022 07:24   • Aktualizacja: 28 maja 2022 07:28

II Krajowy Zjazd Fizjoterapeutów wybrał związkowca Tomasza Dybka prezesem Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Dybek pokonał dotychczas urzędującego prezesa Maciej Krawczyka zaledwie jednym głosem.

Tomasz Dybek nowym prezesem Krajowej Izby Fizjoterapeutów
Tomasz Dybek, przewodniczący OZZPF. Fot. TT
  • W Warszawie odbywa się II Krajowy Zjazd Fizjoterapeutów
  • Pierwszego dnia obrad delegaci wybierali prezesa Izby
  • Kandydatów było dwóch: Maciej Krawczyk, dotychczasowy prezes Izby i Tomasz Dybek, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii

Tomasz Dybek przejmuje stery w KIF

Wyniki wyborów znane były tuż po północy. Jak poinformowała nas Dominika Kowalczyk z KIF, Dybek pokonał rywala zaledwie jednym głosem. 

Tuż przed wyborami przewodniczący Związku Zawodowego mówił w rozmowie z Rynkiem Zdrowia, że nie chce zamieniać kierowania związkiem na kierowanie samorządem. - Chcę wykorzystać doświadczenie nabyte podczas kierowania związkiem. Byłem skuteczny i tę skuteczność działania chcę przekierować na izbę. Nie ma sprzeczności w kierowaniu i izbą, i związkiem zawodowym - mówił Dybek. 

Pytany czy zamierza pan pełnić jednocześnie funkcję i przewodniczącego związku zawodowego fizjoterapeutów, i prezesa samorządu fizjoterapeutów, powiedział: Tak. Jedno drugiego nie wyklucza. Wręcz przeciwnie - daje więcej możliwości. 

Dybek mówią o powodach, dla których chce kandydować akcentował, że nie zgadza się na "funkcjonowanie izby jak do tej pory, bo izba nie powstała w takim celu jakim się teraz zajmuje".

- Ta izba jest w tej chwili izbą dla establishmentu. Proszę zobaczyć kto w niej zasiada. Jeżeli ktoś zajmuje stanowisko w izbie, to działaniu w tej izbie powinien się poświęcić. Jeśli jest się prezesem izby, to należy zajmować się działalnością samorządową, a nie jednocześnie pracą w innych miejscach - przekonywał.

Jakie zadania stawia przed sobą nowy szef Izby?

- Moim programem będzie skuteczny samorząd, dbający o rozwój zawodowy fizjoterapeutów, ich pozycję w systemie i prestiż zawodu. Zwiększenie dostępności do specjalizacji, finansowanie specjalizacji ze środków publicznych, stypendia naukowe KIF.

Będę działał dla zwiększenia roli fizjoterapeuty w systemie ochrony zdrowia, urealnienia wycen świadczeń fizjoterapeutycznych finansowanych ze środków publicznych. Potrzebna jest nam efektywna współpraca z Ministerstwem Zdrowia, NFZ i AOTMiT - wymienia Dybek.

Maciej Krawczyk po 5 latach odchodzi 

Maciej Krawczyk był pierwszym prezesem Izby. Przed wyborami w rozmowie z nami mówił, że "wierzy w dojrzałość delegatów". Porównując wybory w Naczelnej Radzie Lekarskiej, które zakończył się rewolucyjną zmianą, i wybory w KIF podkreślał: samorząd lekarski wszedł właśnie w 9 kadencję, to ułożona demokracja, w której wiele rzeczy i procesów udało się przez te lata wypracować. My, jako samorząd mamy dużo więcej do stracenia, bo jesteśmy na etapie budowy – intensywnego wzrostu.

- Nasza Izba odgrywa dzisiaj dużo większą rolę dla zawodu, niż samorząd lekarski czy pielęgniarski. Jesteśmy na etapie kształtowania polityki zdrowotnej w zakresie fizjoterapii. Potrzebujemy ciągłości i konsekwencji działań - podkreślał. 

Pytany, dlaczego powinien zostać ponownie wybrany prezesem, mówił: Bo mam wizję na pięć, 10, 15 lat do przodu. Myślę o fizjoterapii jako całości polityki zdrowotnej. Ona nie powstała w oparciu o siedzenie przy biurku, jestem praktykiem – klinicystą, czerpię z doświadczeń innych osób, które zaprosiłem do współpracy. Wiele osób utożsamia się z moją wizją. I to jest odpowiedź na pytanie, czy boję się wyborów. Uczę się od ludzi, którzy mają inne zdanie niż ja, a nie od tych którzy mi przytakują.

 

 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum