Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia | 26-09-2018 11:35

To ostatnie tygodnie papierowego zwolnienia lekarskiego

Już od 1 grudnia pacjentowi idącemu na chorobowe, zwolnienie lekarskie będzie można wystawić jedynie w formie elektronicznej. Zielony druk ZLA przejdzie już do historii.

Druki ZUS ZLA wkrótce przejdą do historii. Fot. Archiwum

Zwolnienie od pracy z powodu choroby lekarz wyśle do pracodawcy zaraz po wystawieniu w komputerze. To oznacza, że pacjent będzie z tego obowiązku zwolniony. Gdy e-ZLA będzie obligatoryjne, przepis dotyczący obniżenia zasiłku z powodu nieprzekazania zwolnienia pracodawcy w terminie zniknie - przypomina Rzeczpospolita.

Zwolnienie lekarskie trafi do systemu informatycznego pracodawcy, jeśli ma on założone konto płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Pracodawca powinien je założyć przed 1 grudnia. 

Lekarze nie powinni mieć problemu z wystawianiem zwolnień także w czasie wizyty domowej. Przed pójściem do pacjenta drukują sobie e-ZLA, wypełniają je w czasie wizyty u pacjenta, a później wprowadzają do systemu. Elektroniczne zwolnienie mogą także wystawić na miejscu, w domu chorego, jeśli mają ze sobą laptop i dostęp do Internetu.

Więcej: www.rp.pl