×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

To miał być najnowocześniejszy śląski szpital, ale zostanie zburzony

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia25 października 2013 12:57

Miał powstać na pograniczu Zabrza i Gliwic i być najnowocześniejszym szpitalem na Śląsku. W ciągu ponad 30 lat udało się postawić tylko mury, które niebawem zostaną zrównane z ziemią - opisuje Gazeta Wyborcza.

To miał być najnowocześniejszy śląski szpital, ale zostanie zburzony
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Na Śląsku w l. 70-tych miał powstać nowoczesny szpital. Rada Ministrów w 1977 roku podjęła decyzję o jego budowie. Wylano fundamenty, postawiono mury. Kryzys przełomu lat 70. i 80. nie pozwolił na więcej. Zabrakło pieniędzy. Na początku lat 90. główny budynek szpitala już stoi, ale to tylko gołe ściany. Na dokończenie robót potrzeba ponad 6 mld zł!

Nadzieję na dokończenie budowy przywrócił prof. Zbigniew Religa, rektor Śląskiej Akademii Medycznej. W 1997 roku ogłasił, że szpitala "w dotychczasowej formule nic już nie uratuje". Chce w nim urządzić Akademickie Centrum Medyczne - supernowoczesny ośrodek, w którym prowadzone byłyby badania naukowe i szkolono by lekarzy, także z zagranicy. Ale nawet prof. Religa nie potrafi znaleźć pieniędzy na zrealizowanie tych planów.

Kredyt, jaki uczelnia zaciągnęła w banku, do dziś rujnuje jej finanse. Budowa stoi, a władze uczelni marzą o sprzedaży budynku. Jej władze w lutym 2011 roku podjęły decyzję o wyburzeniu budynku, ale nie zgodziło się wówczas na to Ministerstwo Skarbu Państwa. Szpital ponownie zostaje wystawiony na sprzedaż, ale nikt go nie chce. I dopiero wtedy uczelnia dostaje zgodę na wyburzenie. Wkrótce buldożery mają go zrównać z ziemią.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze