Tlen medyczny nadal jest bardzo potrzebny. Jak radzą sobie jego producenci?

Autor: WOK • Źródło: rp.pl/Rynek Zdrowia04 maja 2021 12:15

Obecne zapotrzebowanie na tlen medyczny w Polsce jest obecnie aż 4-krotnie wyższe niż przed pandemią. Jak z koniecznością jego większych dostaw radzą sobie producenci?

Tlen medyczny nadal jest bardzo potrzebny. Jak radzą sobie jego producenci?
Zapotrzebowanie na tlen medyczny w Polsce jest nadal duże; FOT. Shutterstock
  • W pierwszym kwartale 2021 r. dzienne zapotrzebowanie na tlen medyczny w Polsce było ośmiokrotnie większe niż rok wcześniej
  • Trzecia fala pandemii, podobnie jak druga, obnażyła problemy z tlenem medycznym w części szpitali
  • Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że prowadzi stały monitoring wykorzystywania tlenu medycznego

- Tegoroczne zamówienia dzienne na tlen są o 40 proc. wyższe niż w czasie drugiej fali pandemii w 2020 r. - mówi w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” Jacek Cichosz, prezes Air Products w Polsce, jednego z największych w kraju producentów gazów technicznych.

Co u dostawców tlenu zmieniła pandemia?

Co w tej firmie zmieniła pandemia? - Już na początku pandemii zostaliśmy zakwalifikowani przez premiera jako infrastruktura krytyczna, co nałożyło na nas obowiązek zapewnienia dostaw tlenu do wszystkich naszych klientów z rynku medycznego. W pierwszym kwartale 2021 r. dzienne zapotrzebowanie na tlen medyczny było ośmiokrotnie większe niż rok wcześniej - mówi prezes Cichosz.

- Zdolności produkcyjne naszych zakładów w Kędzierzynie-Koźlu i Częstochowie są dziś wystarczające, aby sprostać zwiększonym potrzebom rynku medycznego. Aby to osiągnąć, dokonaliśmy zmian profilu produkcji, koncentrując się na tlenie, dzięki czemu jesteśmy w stanie zrealizować obecne znacznie zwiększone zlecenia - zapewnia.

Przyznaje, że na początku roku głównym czynnikiem blokującym była niewystarczająca liczba butli do dystrybucji tlenu medycznego. Dlatego zarówno Air Products, jak i inne firmy czy organizacje gazowe wnioskowały do odpowiednich organów państwowych o umożliwienie dostosowania instalacji tlenu technicznego oraz użycia butli po tlenie technicznym do napełniania ich tlenem medycznym, oczywiście z zachowaniem pełnej zgodności z wymaganiami dobrej praktyki wytwarzania oraz pozwoleniem na dopuszczenie do obrotu.

Niewydolne szpitalne instalacje

- Kolejną barierą były niewydolne szpitalne instalacje tlenu medycznego dostarczające gaz z butli. U części naszych klientów udało się je z naszą pomocą zmodernizować - zaznacza Jacek Cichosz.

Jak już informowaliśmy, obecne zapotrzebowanie na tlen medyczny w Polsce jest aż 4-krotnie wyższe niż przed pandemią. Trzecia fala pandemii, podobnie jak druga, obnażyła problemy z tlenem medycznym w części szpitali. Czasem zawodziła logistyka dostaw, zawodne okazują się też instalacje rozprowadzające tlen.

Przyczyną kłopotów jest też zwiększanie liczba łóżek covidowych kosztem oddziałów, które nie dysponują instalacją tlenową. Wiele też placówek ma starą infrastrukturę z czasów, kiedy nikt nie myślał o centralnej instalacji tlenowej.

Resort zdrowia monitoruje

Jak przekazało Rynkowi Zdrowia biuro komunikacji Ministerstwa Zdrowia, resort prowadzi jest stały monitoring wykorzystywania tlenu. Codziennie spływają aktualne raporty.

„W przypadku wystąpienia problemów z tlenem podejmowane są działania, aby w jak najszybszy sposób uzupełnić niedobory. Do tego celu służą również utworzone w każdym województwie banki tlenu” - odpowiadało w kwietniu MZ na nasze pytanie, czy jesteśmy przygotowani do zwiększonego popytu na tlen medyczny.

Obecnie zezwolenia GIF na jego wytwarzanie posiadają i tlen dostarczają firmy: Linde Gaz Polska; Air Products; Alkat; Messer Polska; Spawmet; Eloros; Eurogaz-Bombi H. Choroszucha. Działania wytwórcze prowadzą też Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A .i ich podwykonawcy - na mocy decyzji Ministerstwa Zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze