Terlecki spotkał się z prezydentem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 kwietnia 2018 19:23

Kwestie dot. działań na terenach konfliktów w Syrii i na Ukrainie, problem migracji, a także możliwości wzmocnienia współpracy w dziedzinie wymiany doświadczeń i dobrych praktyk - były tematami piątkowego (20 kwietnia) spotkania wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego i szefa MKCK Petera Maurera.

W tym roku największą część środków wiąże się z obecnością Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w Iraku. Fot. bwats2/Flickr (CC BY 2.0)

Ryszard Terlecki i Peter Maurer spotkali się w Warszawie; w spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Parlamentarnego Zespołu Polskiego Czerwonego Krzyża - posłowie Marek Jakubiak i Małgorzata Zwiercan.

"W tym roku największą część środków wiąże się z obecnością Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w Iraku. Niezwykle ważne są dla nas kryzysy na Bliskim Wchodzie np. w Syrii, ale także na Ukrainie. Z wielkim niepokojem przyjmujemy fakt, że MCK nie ma możliwości działania na wschodzie Ukrainy" - cytuje Terleckiego Kancelaria Sejmu w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej izby.

Według komunikatu, uczestnicy spotkania "zgodnie przyznali, że wsparcie parlamentarne we współpracy z Komitetem jest bardzo istotna.

- W trakcie moich podróży chcę spotykać się z parlamentarzystami. To właśnie parlamenty zapewniają budżety, które są niezbędne. Kolejna ważna funkcja to zatwierdzanie traktatów międzynarodowych. Cieszy mnie, że w Sejmie istnieje Grupa do spraw Czerwonego Krzyża. Jesteśmy zainteresowani regularnymi kontaktami z polskim parlamentem - powiedział Maurer.

W komunikacie wskazano, że przewodniczący Parlamentarnego Zespołu PCK Marek Jakubiak podkreślał, że Polacy bardzo dużo zawdzięczają działaniom Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, zwłaszcza w poszukiwaniu osób zaginionych w czasach II wojny światowej. Małgorzata Zwiercan zauważyła, że dobrym pomysłem mogłoby być zaangażowanie młodzieży w działania MCK.

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) to organizacja humanitarna z siedzibą w Genewie, której głównym celem działania jest pomoc poszkodowanym w wyniku konfliktów zbrojnych.

Wiktoria Nicałek

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum