Terapia protonowa dla jednego pacjenta? To nieopłacalne

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 25 sierpnia 2016 11:28

Fiaskiem zakończyły się rozmowy miedzy Instytutem Fizyki Jądrowej PAN a Centrum Onkologii w Krakowie w sprawie prowadzenia terapii protonowej u pacjentów cierpiących na raka - informuje RMF FM. Umowa między NFZ i Centrum Onkologii powinna być rozwiązana.

Terapia protonowa dla jednego pacjenta? To nieopłacalne
Radioterapia protonowa. Fot. Instytut Fizyki Jądrowej PAN

Dyrektor IFJ PAN, prof. Marek Jeżabek uważa, że NFZ stworzył warunki, w których prowadzenie terapii protonowej jest w przypadku dzieci niemożliwe, a w przypadku pacjentów dorosłych - skrajnie nieopłacalne.

Profesor tłumaczy, że warunki stworzone przez NFZ są takie, że nie można leczyć dzieci. Wyjaśnia, że jedyny potencjalny świadczeniodawca, to znaczy Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Prokocimiu, który złożył ofertę w konkursie ogłoszonym przez Małopolski NFZ, nie został zakwalifikowany.

Oferta została odrzucona pomimo tego, że było zawarte porozumienie z Instytutem Fizyki Jądrowej na dostarczanie wiązki protonowej. W konkursie wygrał Instytut Onkologii oddział Kraków, który takiego porozumienia nie miał. - I niestety do dziś, mimo że wygrał, mimo że podpisał umowę z NFZ, nie przedstawił Instytutowi Fizyki Jądrowej warunków, który byłyby możliwe do zaakceptowania - mówi Marek Jeżabek.

Chodzi o to, że nie został spełniony przedstawiony przez Instytut Fizyki Jądrowej postulat, by Instytut Onkologii zagwarantował przyjęcie w tym roku, zgodnie z kontraktem NFZ, 13 pacjentów. Tymczasem Instytut Onkologii jest skłonny przedstawić gwarancję leczenia do końca tego roku jednego pacjenta.

Dla Centrum Cyklotronowego Bronowice w praktyce oznaczałoby to, że trzeba by cały potencjał rezerwować na ten czas leczenia, bez jakiejkolwiek gwarancji, że zostanie on wykorzystany. Leczenie jednego pacjenta to jest ułamek kosztów, które Instytut Fizyki Jądrowej musi ponieść dla zapewnienia wszystkich warunków - wyjaśnia dyrektor IFJ PAN.

Według ekspertyzy krajowego konsultanta do spraw radioterapii onkologicznej, liczba pacjentów z takimi wskazaniami, jak przyjęto w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia, to około 90 pacjentów dorosłych i 40 dzieci rocznie - mówi dalej profesor. Podkreśla, że połowa z tego pokryłaby koszty funkcjonowania Centrum Cyklotronowego Bronowice w Krakowie. - Problem polega na tym, że Instytut Onkologii nie chce zagwarantować nawet trzynastu i proponuje... jednego pacjenta.

Czytaj: www.rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum