Ten zawód straci na podwyżkach wynagrodzeń. Wiceminister zdrowia odpowiada

Autor: oprac. JKB • Źródło: Sejm, Rynek Zdrowia11 kwietnia 2022 11:15

Technicy elektroradiologii według nowych zmian w ustawie o najniższych wynagrodzeniach zostali wpisani do niższej niż ostatnio grupy. Na interpelację poselską w tej sprawie odpowiedział wiceminister zdrowia Piotra Brombera.

Ten zawód straci na podwyżkach wynagrodzeń. Wiceminister zdrowia odpowiada
Nadeszła odpowiedź w sprawie technika elektroradiologii. Fot. Shutterstock
  • Niekorzystna zmiana związana z nowymi wynagrodzeniami w ochronie zdrowia dotyczy zawodu technika elektroradiologa. Jak wskazano w interpelacji poselskiej został on zaklasyfikowany do niższej grupy niż do tej pory
  • W interpelacji skierowanej do ministra zdrowia wskazano, że wspomniany zawód wymaga szerokiego zakresu obowiązków i umiejętności, więc nie jest zrozumiałe wprowadzenie tej nieprzychylnej technikom zmiany
  • Interpelacja poselska doczekała się odpowiedzi od wiceministra Piotra Brombera: Projekt zostanie skierowany do uzgodnień i szerokich konsultacji publicznych, a zgłoszone w ich toku uwagi będą przedmiotem analiz w Ministerstwie Zdrowia
  • - Ostateczny kształt nowelizacji ustawy z dnia 8 czerwca 2017 roku będzie zależny od decyzji Parlamentu RP – dodał wiceszef MZ

Technika elektroradiologii straci na podwyżce?

Przypomnijmy: posłanka PO Monika Wielichowska zgłosiła interpelację poselską do ministra zdrowia związaną ze skorygowaniem tabeli wzrostu wynagrodzenia dla grupy zawodowej technik elektroradiolog.

Posłanka w piśmie zaznaczyła, że do listopada 2021 roku technik elektroradiolog z wykształceniem zawodowym średnim (podobnie z pozostałymi zawodami medycznymi takimi, jak: technik fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, farmaceuta) był zaszeregowany w tabeli wzrostu plac w jednej grupie.

Jednak w nowelizacji ustawy o najniższych wynagrodzeniach od 1 lipca 2022 roku ma dojść do zmiany – wspomniany zawód został zakwalifikowany do grupy o niższym współczynniku wzrostu wynagrodzenia płac. Posłanka podkreśliła przy tym, że zawód obejmuje bardzo szeroki zakres obowiązków i umiejętności, co wymaga specjalizacji.

Wiceminister zdrowia odpowiada w sprawie nowych wynagrodzeń

Na rzeczoną interpelację poselską odpowiedział wiceminister resortu zdrowia Piotr Bromber. Już na wstępie zaznaczył, w jaki sposób odbywa się podział na grupy i przypisanie do nich współczynników pracy.

- Podział na grupy zawodowe wraz z przypisanymi im współczynnikami pracy rzutującymi na wysokość gwarantowanych kwot najniższych wynagrodzeń zasadniczych jest określony w załączniku do ustawy z dnia 8 czerwca 2017 roku o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Tym samym zależy on nie od arbitralnej decyzji Ministra Zdrowia, lecz od decyzji większości parlamentarnej – czytamy.

Jednocześnie wiceszef przypomniał, że w listopadzie zostało wypracowane Stanowisko Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia, które zostało przyjęte przez wszystkie strony Zespołu. W stanowisku przewidziano zmiany w zakresie przypisanie współczynników pracy do grup zawodowych i dalsze podniesienie tych współczynników – wymienił wiceminister.

- Projekt zostanie skierowany do uzgodnień i szerokich konsultacji publicznych, a zgłoszone w ich toku uwagi będą przedmiotem analiz w Ministerstwie Zdrowia. Trójstronny Zespół ustalił, że postępy prac legislacyjnych nad projektem będą monitorowane przez partnerów społecznych – dodał.

Na koniec raz jeszcze zaznaczył, że ostateczny kształt nowelizacji ustawy o wynagrodzeniach będzie zależny od decyzji Parlamentu RP.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum