Telewizor w szpitalnej sali: pomaga czy denerwuje?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 30 stycznia 2017 11:00

Niektórzy pacjenci narzekają, że szpitalach przeszkadza im hałas z odbiorników telewizyjnych. Ci, którzy chcą oglądać telewizję, nie zawsze szanują prawo do ciszy chorych, którzy nie mają na to ochoty. Odbiorników nie można włączać jedynie w godzinach ciszy nocnej.

Telewizor w szpitalnej sali: pomaga czy denerwuje?
Obecnie telewizor jest jednym z najchętniej widzianych przez pacjentów elementów szpitalnego wyposażenia i traktowany jest jako standard. Fot. Archiwum

Przez hałas rośnie poziom stresu pacjentów, ciśnienie, nie mogą spać. Po zabiegach dłużej dochodzą do siebie i potrzebują większej dawki leków przeciwbólowych - pisze Gazeta Wyborcza i zauważa, że jeszcze dekadę temu oglądanie telewizji w szpitalach możliwe było głównie w oddziałowych świetlicach; zdarzało się również, że pacjenci zgłaszali się na leczenie razem z odbiornikiem.

Obecnie telewizor jest jednym z najchętniej widzianych przez pacjentów elementów szpitalnego wyposażenia i traktowany jest jako standard.

Zdaniem lekarzy Szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Bydgoszczy telewizory w pokojach są dopuszczalne jedynie na niektórych oddziałach. Zdecydowali, że mogą się pojawić np. na patologii ciąży. Ale na geriatrii lekarze zalecili, by telewizory były dostępne wyłącznie w świetlicach. Dzięki temu udaje się chorych wyciągnąć z łóżka. Geriatrom szczególnie zależy, by ich pacjenci mieli kontakt z innymi ludźmi i zmuszali się do ruchu, nawet jeśli miałby polegać tylko na przejściu do sali telewizyjnej.

W amerykańskich i japońskich szpitalach coraz częściej telewizor jest ściszony - kto go ogląda, ma na uszach słuchawki. Przyjmowanym na hospitalizację chorym przypomina się, że oglądając telewizję, muszą szanować prywatność współpacjentów.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum