KL, DM, TOK FM/Rynek Zdrowia | 15-11-2010 17:30

Technicy elektroradiologii ogłaszają pogotowie strajkowe

Podczas nadzwyczajnego zjazdu delegatów Związku Zawodowego Techników Elektroradiologii ogłoszone zostało pogotowie strajkowe w całej Polsce.

Jeżeli dojdzie do ogólnopolskiego strajku, szpitale mogą mieć problemy z wykonywaniem wielu badań. Według związkowców, wszystko w rękach polityków.

– Nie chcemy żeby do tego doszło. Mamy nadzieję, że rząd się z nami dogada – mówi Radiu TOK FM Anna Bąk, wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Eletroradiologii (OZZTE) i dodaje, że do tak zdecydowanych kroków zmusiły ich wypowiedzi premiera.

– Nam tłumaczy się, że nie ma żadnych praw nabytych, a pan premier publicznie mówi, że policjanci maja prawa nabyte – zwraca uwagę Anna Bąk.

Jak informował portal rynekzdrowia.pl technicy radiolodzy już wcześniej protestowali przeciwko zmianom, jakie wprowadza rządowy projekt ustawy o działalności leczniczej. Specjaliści domagają się też włączenia ich do prac sejmowej komisji zdrowia.

– Chcemy przekonać, posłów, że planowane wydłużenia godzin prac jest dla nas krzywdzące – mówił portalowi rynekzdrowia.pl Cezary Staroń, przewodniczący OZZTE.

Nowe prawo zakłada, że dotychczasowy 5-godzinny dzień pracy radiologów zostanie wydłużony o 2,5 godziny. Elektroradiolodzy uważają, że ustawa od kilkudziesięciu lat gwarantuje im pięciogodzinny dzień pracy i jest to ich prawo nabyte.

W opinii resortu zdrowia skrócony okres pracy dla tej grupy specjalistów był zasadny, gdy pracowali oni na starym sprzęcie, w którym emisja promieniowania przekraczała obowiązujące normy. Obecnie na szkodliwe promieniowanie są bardziej narażenia np. kardiolodzy w trakcie udrażniania naczyń krwionośnych.

Jak podkreśla Cezary Staroń, nikt nie uwzględnia faktu, że nowoczesny sprzęt jest w Polsce dostępny tylko w kilku szpitalach. Większość elektroradiologów wciąż pracuje w szkodliwych warunkach. Jego słowa znajdują potwierdza w raporcie pokontrolnym NIK za lata 2006-2008: wynika z niego, że aż w 88 proc. sprawdzonych placówek urządzenia rentgenowskie były „w znacznym stopniu wyeksploatowane”. Najstarsze miały ponad 40 lat.