Te szpitale świetnie leczą, ale i tak mają problemy finansowe

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 października 2011 09:18

SP Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu okazał się najlepszym szpitalem ogólnym w konkursie "Rzeczpospolitej" i Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

Te szpitale świetnie leczą, ale i tak mają problemy finansowe
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Papieska placówka zdobyła aż 910 punktów na 1000 możliwych. Wyprzedziła zwycięzców z ubiegłych lat: Centrum Onkologii w Bydgoszczy i poliklinikę w Olsztynie.

W pozostałych trzech kategoriach zwyciężyli: Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie (najlepszy szpital monospecjalistyczny), Pleszewskie Centrum Medyczne (najlepszy niepubliczny), Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie (najlepszy niezabiegowy).

W konkursie uczestniczyła jedna czwarta wszystkich szpitali działających w naszym kraju. Oceniano m.in. sytuację finansową, jakość opieki i sprzętu, kadrę, przestrzeganie praw pacjenta.

Niepokojącym zjawiskiem jest niestety spadek rentowności szpitali, które uczestniczyły w rankingu. 2009 r. na plusie zamykało trzy czwarte szpitali, rok temu - 60 proc., a obecnie - zaledwie połowa. Zdaniem Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia to efekt tego, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie płaci za pacjentów przyjętych do szpitali ponad limit.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum