Te pielęgniarki na wyższe pensje będą musiały poczekać. Część podwyżek może nie dostać

Autor: oprac. JKB • Źródło: prawo.pl, Rynek Zdrowia11 lipca 2022 09:42

Niektóre pielęgniarki pracujące w domach pomocy społecznej nie dostaną zbyt prędko wyższych wynagrodzeń. Nawet, jeśli Ministerstwo Zdrowia zmieni status DPS-ów. Wszystko zależy od tego, czy placówka zostanie wpisana do rejestru podmiotów leczniczych. Co więcej, rząd zamierza przyjąć stosowne przepisy dopiero w czwartym kwartale tego roku.

Te pielęgniarki na wyższe pensje będą musiały poczekać. Część podwyżek może nie dostać
Pielęgniarki z DPS-ów czekają na podwyżki wynagrodzeń. Tu jednak sprawa jest skomplikowana Fot. AdobeStock
 • Przypomnijmy: Ministerstwo Zdrowia wraz z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej pracuje na projektem dotyczącym DPS-ów. Zmiana poprawi status oraz wynagrodzenia zatrudnionych tam pielęgniarek oraz opiekunów medycznych
 • Zgodnie z planowanymi zmianami DPS będzie mógł wystąpić do wojewody, jako organu prowadzącego rejestr podmiotów wykonujących działalność leczniczą z wnioskiem o wpis do tegoż rejestru
 • Co ważne, celem rzeczonych zmian w DPS-ach jest zatrzymanie odpływu personelu medycznego – jednak planowane przepisy mają wejść w życie dopiero w czwartym kwartale tego roku
 • Pielęgniarki w opiece zdrowotnej mogą liczyć na wyższe pensje już od sierpnia. Natomiast te w DPS-ach nie wiadomo, kiedy otrzymają podwyżki
 • Strona samorządowa nie zgadza się w związku z tym na wprowadzenie przepisów o DPS-ach dopiero w ostatnim kwartale – wyjaśnia prawo.pl

DPS-y będą podmiotami leczniczymi

Według projektu MZ i MRiPS domy pomocy społecznej będą mogły stać się podmiotami leczniczymi z kontraktami na NFZ. Tym samym kadra pielęgniarka będzie mogła liczyć na lepsze zarobki. Zmiany zapowiedziano w ramach ustawy o pomocy społecznej oraz ustawie o działalności leczniczej, a projekt opublikowano w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Co ważne, zaproponowane przez ministerstwa rozwiązania pozwolą na pełniejsze zintegrowanie funkcji pomocy społecznej z funkcjami opieki zdrowotnej. 

Po zmianach DPS będzie mógł wystąpić do wojewody, jako organu prowadzącego rejestr podmiotów wykonujących działalność leczniczą z wnioskiem o wpis do tego rejestru. Natomiast działalność leczniczą będzie mógł podjąć po spełnieniu kilku warunków:

 • dysponowaniu odpowiednimi pomieszczeniami i urządzeniami;
 • zatrudnianiu osób wykonujących zawód medyczny, np. pielęgniarek;
 • stosowaniu wyrobów medycznych;
 • zawarciu umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w związku z prowadzeniem podmiotu leczniczego.

Pielęgniarki z DPS-ów bez podwyżek od 1 lipca 

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o działalności leczniczej ma pomóc w zatrzymaniu odpływu personelu medycznego z DPS-ów, na co wskazuje portal prawo.pl. Wynagrodzenia pracowników w domach pomocy społecznej są obecnie regulowane poprzez rozporządzenie wykonawcze do ustawy o pracownikach samorządowych.

Tymczasem związki zawodowe chcą zrównania płacy pracowników medycznych DPS-ów z wynagrodzeniami z systemu ochrony zdrowia. Tym bardziej, że już od 1 lipca w górę poszły minimalne pensje w ochronie zdrowia. Wzrost wynagrodzeń objął pielęgniarki, położne, lekarzy, ratowników czy opiekunów medycznych zatrudnionych w publicznych przychodniach, szpitalach, poradniach, ale nie domach pomocy społecznej.

Pielęgniarki z podmiotów leczniczych po 1 lipca nie mogą zarobić mniej niż:

 • mgr pielęgniarstwa ze specjalizacją - 7 304 zł
 • pielęgniarka z licencjatem i specjalizacją i średnim wykształcenie i specjalizacją - 5 775 zł
 • pielęgniarka ze średnim wykształceniem: z 3 772 zł do 5 323 zł

Nie każdy DPS trafi do rejestru

Sytuacja pielęgniarek w DPS-ach zmieni się dopiero po zmianie przepisów, gdy DPS będzie mógł wykonywać działalność leczniczą. Wówczas dyrektor placówki będzie mógł wystąpić do wojewody, jako organu prowadzącego rejestr podmiotów wykonujących działalność leczniczą z wnioskiem o wpis do tego rejestru.

- Zdaniem autorów projektu przepisy „pośrednio” uregulują status prawny pielęgniarek zatrudnionych obecnie w DPS. Miałyby wtedy podlegać przepisom o pensji minimalnej w ochronie zdrowia podobnie jak pozostali zatrudnieni w szpitalach i przychodniach - wskazuje prawo.pl. 

Problemem jest jednak czas. Proponowany termin przyjęcia projektu o DPS-ach przez rząd to dopiero czwarty kwartał tego roku.

Ponadto, na co zwraca uwagę ekspertka ZPP Bernadeta Skóbel, nie każdy DPS będzie mógł skorzystać z wpisu do rejestru podmiotu leczniczego.

- Są takie, które od dawna korzystają z usług podmiotów zewnętrznych – zaznacza w rozmowie z prawo.pl. Nawet jeśli pracują tam wciąż dwie lub trzy osoby z wykształceniem pielęgniarskim, to DPS może nie mieć dostatecznej motywacji, by rejestrować się jako podmiot leczniczy. Poza tym pielęgniarki mogą pracować w tych placówkach na innych stanowiskach. 

Problemem są też pieniądze.   

- Trudno sobie wyobrazić, że DPS w jakiejś części realizując świadczenia opieki zdrowotnej z automatu, w całości podlegałby pod przepisy ustawy o minimalnym wynagrodzeniu pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. To by oznaczało, że z tego rozwiązania nie skorzysta żaden DPS, bo nie byłby w stanie zrealizować oczekiwań płacowych, które są w ochronie zdrowia – powiedziała prawo.pl ekspertka Bernadeta Skóbel.

Jak podkreśla portal, jeśli w precyzyjnych przepisach nie będzie doprecyzowanych wyłączeń z ustawy o działalności leczniczej, wówczas z rejestracji podmiotu leczniczego DPS-y po prostu nie skorzystają, ponieważ wzrosłyby koszty utrzymania mieszkańca, którego NFZ nie finansuje.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum