Tczew: pracownicy szpitala zaniepokojeni oferentem w prywatyzacji szpitala

Autor: KR, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 25 kwietnia 2013 17:20

Władze powiatu chcą sprywatyzować Szpitale Tczewskie. Podmiot, który złożył ofertę budzi jednak niepokój pracowników. Wskazują też, że w komisji oceniającej ofertę brak przedstawiciela załogi szpitala.

Tczew: pracownicy szpitala zaniepokojeni oferentem w prywatyzacji szpitala

Zarząd Powiatu Tczewskiego, w związku z toczącym się postępowaniem mającym na celu zbycie akcji spółki Szpitale Tczewskie S.A. z siedzibą w Tczewie, poinformował, że złożona została oferta wiążąca w sprawie negocjacji w przedmiocie nabycia akcji Spółki Szpitale Tczewskie SA przez EMC instytut Medyczny SA we Wrocławiu.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, 400 z 600 pracowników tczewskiego szpitala podpisało się pod listem otwartym, w którym żądają natychmiastowego odstąpienia przez starostwo od negocjacji z oferentem.

Pracownicy wskazują, że w komisji dokonującej oceny ofert i prowadzącej negocjacje z potencjalnym inwestorem nie ma żadnego przedstawiciela załogi szpitala, ani związanej ze środowiskiem medycznym. Załoga boi się m.in. masowych zwolnień.

Zarząd powiatu podaje, że powołał zespół ds. negocjacji, który prowadzi rozmowy z inwestorem. Przyznaje, że w zespole tym nie ma nie nikogo z pracowników ani członków zarządu szpitala, gdyż zarządowi zależało, żeby zespół był bezstronny.

Jak w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl wyjaśnia Janusz Boniecki, prezes zarządu Szpitale Tczewskie SA, właściciel szpitala Zarząd Powiatu Tczewskiego prowadzi postępowanie mające na celu zbycie akcji szpitalnej spółki. W lutym 2013 r. została złożona oferta wiążąca w sprawie negocjacji w przedmiocie nabycia akcji Spółki Szpitale Tczewskie SA przez EMC instytut Medyczny SA we Wrocławiu.

- Zespół ds. negocjacji prowadzi obecnie rozmowy z oferentem. Na tym etapie nie jest przewidziany udział członków zarządu szpitala ani pracowników - wyjaśnia prezes Janusz Boniecki.

Przyznaje, że załoga lecznicy zgłasza obawy co do podmiotu, który złożył ofertę.

- Pracownicy nie są przeciwni prywatyzacji, ale zaniepokojeni sprawozdaniami finansowymi oferenta oraz sytuacją w przejętych przez niego szpitalach. Dochodziło w nich do redukcji zatrudnienia. Stąd list otwarty pracowników szpitala i wyartkułowane w nim obawy dotyczące rzetelności i prawidłowości prowadzonej procedury - mówi prezes Szpitali Tczewskich SA.

Ewa Pogodzińska, dyrektor PR EMC Instytut Medyczny S.A. zgadza się, że prywatyzacja szpitala budzi często niepokój wśród jego pracowników i mieszkańców danego regionu

- Obserwowaliśmy to niejednokrotnie podczas przejęć szpitali w różnych rejonach Polski. EMC Instytut Medyczny, po przekształceniu z sukcesem 7 szpitali, ma ogromne doświadczenie w przeprowadzaniu tych procesów. Nasze placówki przestały być obciążeniem finansowym dla samorządów. We wszystkich szpitalach zwiększyliśmy zakres oferowanych usług medycznych - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Ewa Pogodzińska.

Wskazuje, że kondycja finansowa EMC Instytut Medyczny nie jest tajemnicą, gdyż spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i co kwartał publikowane są jej wyniki finansowe.

- W 2012 r. jej skonsolidowane przychody wzrosły o 8,7 proc. do 157,5 mln zł, a zysk netto zwiększył się o blisko połowę i wyniósł 515 tys. zł. 80 proc. przychodów pochodzi z kontraktów z NFZ. Obecnie w skład Grupy EMC Instytut Medyczny w Polsce wchodzi 8 szpitali i 16 przychodni - podaje dyrektor PR. 

 

 Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum