Tarnowskie Góry: w szpitalu brakuje pielęgniarek, jest ogłoszenie o pracę dla kilkudziesięciu...

Autor: MS/Rynek Zdrowia • • 14 lutego 2019 12:40

W Wielospecjalistycznym Szpitalu Powiatowym S.A. w Tarnowskich Górach trwa nabór na stanowiska pielęgniarek i położnych. Placówka poszukuje łącznie aż 61 pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych. Jeśli chętni do pracy się nie znajdą, szpital będzie zmuszony likwidować łóżka na oddziałach.

Tarnowskie Góry: w szpitalu brakuje pielęgniarek, jest ogłoszenie o pracę dla kilkudziesięciu...
Personelu brakuje na dziewięciu spośród dwunastu oddziałów w tarnogórskim szpitalu. Fot. Shutterstock

Szpital w Tarnowskich Górach poszukuje pracowników na oddziały: chirurgii ogólnej, pediatrii, neurologi z pododdziałem udarowym, anestezjologii i intensywnej terapii, okulistyczny, otolaryngologiczny, chorób wewnętrznych, psychiatrii oraz ginekologiczno-położniczy z salą porodową.

Personelu brakuje na dziewięciu spośród dwunastu oddziałów w tarnogórskim szpitalu. Pełna obsada pielęgniarska jest w tej chwili jedynie na oddziałach: urologicznym, neonatologicznym i szpitalnym oddziale ratunkowym. W tarnogórskim szpitalu pracuje obecnie około 240 pielęgniarek - podaje portal naszemisto.pl.

Konieczność zatrudnienia pielęgniarek i położnych wynika z zapisów ustawy, która obowiązuje w Polsce od 1 stycznia 2019 r. Jak wcześniej pisaliśmy na portalu rynekzdrowia.pl zgodnie z ustawą minimalny wskaźnik zatrudnienia ma wynosił 0,6 pielęgniarki na łóżko (dla oddziałów o profilu zachowawczym) i 0,7 (dla oddziałów o profilu zabiegowym). Jeśli chodzi o oddziały pediatryczne, równoważniki zatrudnienia na łóżko mają zostać podwyższone do poziomu 0,8 w oddziałach zachowawczych oraz 0,9 w oddziałach zabiegowych.

Jak podkreślał, jeszcze 2018 r., Marcin Kuta, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. E. Szczeklika w Tarnowie regulacje te wymuszą na jego placówce zatrudnienie dodatkowych 70 osób. To, w jego ocenie jest nie do zrealizowania chociażby dlatego, że na rynku pracy brakuje pielęgniarek.

- Alternatywnie, by spełnić nowe wymagania, trzeba będzie zmniejszyć o kilkanaście procent liczbę łóżek - podkreślał Kuta.

Dziś przed tym dylematem stoi dyrekcja szpitala w Tarnowie Podgórnym, która w przypadku braku chętnych do pracy, będzie zmuszona rozważyć redukcję łóżek na oddziałach z niepełną obsadą.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum