Tarnowskie Góry: salowe ze szpitala Hagera zostały bez pracy

Autor: Onet.pl/Rynek Zdrowia • • 06 sierpnia 2013 10:11

35 sa­lo­wych z Wie­lo­spe­cja­li­stycz­ne­go Szpi­ta­la Po­wia­to­we­go im. B. Ha­ge­ra w Tar­now­skich Gó­rach z dnia na dzień zo­sta­ło bez pracy. Wiele z nich o wy­ga­śnię­ciu umowy do­wie­dzia­ło się w roz­mo­wie te­le­fo­nicz­nej - informuje portal onet.pl.

Ostatniego lipca wygasła umowa pomiędzy szpitalem a zatrudniającą kobiety Spółdzielnią Inwalidów "Naprzód". Od sierpnia usługi sprzątające w szpitalu świadczy nowa spółka zatrudniająca nowych pracowników - poinformował portal onet.pl - podmiot ściśle związany ze spółdzielnią.

Kilka dni temu przestał obowiązywać pakiet gwarancji pracowniczych, który przez trzy lata gwarantował kobietom ochronę miejsc pracy. Po tym okresie kobiety miały wrócić do poprzedniego pracodawcy. I tutaj zrodził się problem. Trzy lata temu szpital został przekształcony w spółkę prawa handlowego, która nie zamierzała zatrudniać salowych.

Po przekształceniu szpitala w spółkę związkowcy zwrócili się do Naczelnego Sądu Administracyjnego, by ten ocenił, czy zmiana statusu placówki przeprowadzona została zgodnie z prawem. Wyrok wskazuje, że jej przekształcenie było nieprawidłowe. Nim jednak zapadł wyrok wojewoda śląski wyrejestrował szpital z listy placówek publicznych.

Szpital funkcjonuje jako spółka, a właścicielem jego majątku wciąż pozostaje samorząd. Tego majątku nie można przekazać do spółki, bo nie ma uchwały likwidacyjnej placówki. Kłopot jest też z ustaleniem, kto jest pracodawcą salowych.

Związkowcy z "Solidarności" zapowiadają skierowanie sprawy zwolnionych salowych do sądu pracy. Związkowcy domagają się przywrócenia kobiet do pracy oraz wypłaty na ich rzecz odszkodowań za okres pozostawania bez zatrudnienia.

Więcej: www.onet.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum