PAP/Rynek Zdrowia | 05-01-2010 17:30

Tarnowskie Góry: referendum dotyczące przekształcenia szpitala

Pracownicy Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego im. Hagera w Tarnowskich Górach chcą decydować o tym, czy placówka będzie przekształcona w spółkę.

W szpitalu trwa referendum w sprawie przekształcenia tej placówki w spółkę prawa handlowego. Głosowanie zorganizowała zakładowa „Solidarność”, która obawia się, że przekształcenia będą skutkowały likwidacją od 30 do 50 proc. łóżek i zwolnieniami pracowników.

Władze powiatu zapewniają, że zwolnień nie będzie, a restrukturyzacja jest podyktowana koniecznością lepszego zarządzenia placówką.

Jak podał we wtorek (5 stycznia) rzecznik śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” Wojciech Gumułka, pracownicy odpowiadają w referendum na pytanie, czy są za, czy przeciw przekształceniu szpitala w spółkę prawa handlowego. Głosowanie zakończy się w piątek (8 stycznia).

– Trzymamy za słowo panią minister zdrowia, która obiecała, że jeśli pracownicy jakiegoś szpitala sprzeciwią się w referendum przekształceniom, to ona dokładanie przyjrzy się takiemu przypadkowi i jeśli zajdzie konieczność, będzie interweniować – powiedział przewodniczący zakładowej „S” Jacek Szarek.

Decyzją radnych powiatu nowa spółka już została powołana, na jej czele stanęła dotychczasowa dyrektorka szpitala. Brakuje jeszcze decyzji radnych o likwidacji dawnego SPZOZ-u.

Związkowcy zaznaczają, że zadłużony na kilkanaście milionów złotych szpital wymaga restrukturyzacji, ale – dodają – wszystkie działania z tym związane muszą się odbywać w porozumieniu ze stroną społeczną.

– Tymczasem władze powiatu nie poinformowały nas o zawiązaniu spółki prawa handlowego i wyborze jej prezesa oraz zarządu. Ani też o tym, że w porządku jednego ze styczniowych posiedzeń rady powiatu zaplanowane zostało głosowanie nad uchwałą o likwidacji SPZOZ-u – mówi przewodniczący „S” w szpitalu.

Rzeczniczka Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach Katarzyna Majsterek odpowiada, że już od 2007 r. odbywały się spotkania, podczas których była mowa o planowanym przekształceniu placówki. – Plany restrukturyzacji szpitala pojawiają się od pięciu lat. Padła nawet propozycja, by była to spółka pracownicza, niestety, nie spotkało się to z pozytywnym odzewem – zaznaczyła Majsterek.

Jak powiedziała rzeczniczka, o przekształceniu szpitala zdecydowały przede wszystkim względy finansowe: – Szpital ma 17 mln zł długu. Obserwujemy, jak poradziły sobie inne samorządy, właśnie dokonując takiej restrukturyzacji. Te szpitale radzą sobie lepiej.

Decyzja była także podyktowana koniecznością dostosowania placówki do wymogów resortu zdrowia. – Musimy zmodernizować blok operacyjny, właściwie wybudować go, a samego powiatu na to nie stać – dodała Majsterek.

Tarnogórski szpital zatrudnia 645 pracowników i jest jedyną taką placówką w powiecie. Według Szarka, likwidacja poradni i planowane zmniejszenie liczby łóżek, szczególnie na oddziałach: ginekologicznym, pediatrycznym i internistycznym, oznaczałyby zwolnienia nawet 30 procent załogi.