Tarnowskie Góry: nie chcą przekształceń szpitala

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 11 stycznia 2010 11:32

Podzas referendum w Szpitalu Powiatowym w Tarnowskich Górach większość z 645 pracowników nie poparła przekształcenia placówki w spółkę.

Mamy demokrację, są referenda - także w szpitalach.

Władze tarnogórskiego starostwa maja plany przekształcenia Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego im. Hagera w Tarnowskich Górach w spółkę prawa handlowego, co ma być drogą do lepszego zarządzania jednostką i lekarstwem na zadłużanie się placówki. Długi szpitala wynoszą obecnie ponad 15 mln zł.

Spółka, którą powiat już założył, od 1 lipca ma poprowadzić szpital. Jej prezesem została Barbara Wawrzeńczyk-Anders, obecna dyrektorka szpitala

Związkowcy twierdzą, że planowane zmiany nie przyniosą efektu, bo spółka też będzie się zadłużała, a wtedy może dojść do upadłości lecznicy. Ich zdaniem przekształcenia doprowadzą np. do zamknięcia przychodni, zmniejszenia zakresu usług medycznych na niektórych oddziałach, co doprowadzi do zwolnienia ok. jednej trzeciej załogi szpitala.

– Muszę przyznać, że jako samorząd nie spodziewaliśmy się innych wyników referendum, ale postawieni jesteśmy pod ścianą. Szpital ma ogromne zadłużenie, musi zostać zmodernizowany. Trzeba w nim wybudować blok operacyjny, którego koszt przewidywany jest na około 20 mln złotych. Samorządu na takie inwestycje nie stać, podobnie jak na powiększanie zadłużenia szpitala – mówi portalowi rynek zdrowia.pl Katarzyna Majsterek, rzecznik Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach.

– Przekształcenie szpitala pozwoli na jego lepsze zarządzanie, sprawniejsze pilnowanie finansów i na poszerzenie oferty usług placówki także dla pacjentów prywatnych, spoza NFZ – dodaje Majsterek.

Na czwartek (14 stycznia) zaplanowano na godz. 15.00 spotkanie pracowników i związków zawodowych ze starostą tarnogórskim Józefem Korpakiem.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum