Tarnów: pijani nie mają gdzie trzeźwieć - problem dla policji i szpitala

Autor: dziennikpolski24.pl, RR/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2013 14:16

Po czasowym zamknięciu przez sanepid Punktu Opieki nad Osobami Nietrzeźwymi w Tarnowie, pijani trzeźwieją w policyjnych izbach zatrzymań lub trafiają do oddziału ratunkowego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie.

Tarnów: pijani nie mają gdzie trzeźwieć - problem dla policji i szpitala

Pracownicy szpitala skarżą się, że nietrzeźwi blokują miejsca osobom potrzebującym natychmiastowej pomocy. Jak informuje Dziennik Polski, ani miasto, ani policja tego nie potwierdzają. Według ich danych, do szpitalnego oddziału ratunkowego przewieziono 8 pijanych w ciągu 6 pierwszych dni po zamknięciu POnON. We wcześniejszym tygodniu takich przypadków miało być 9.

Niezależnie od wiarygodności tych danych, problem osób w stanie nietrzeźwości, którymi muszą zajmować się placówki ochrony zdrowia, wciąż nie jest rozwiązany.

W Tarnowie ujawnił się już w kwietniu zeszłego roku, kiedy miasto zlikwidowało izbę wytrzeźwień. W zamian zleciło prowadzenie "Punktu opieki nad osobami nietrzeźwymi". Konkurs na kierowanie placówką wygrało stowarzyszenie Ponad barierami, z którym teraz magistrat zerwał umowę na skutek stwierdzonych zaniedbań sanitarnych.

Jak informowaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl, tarnowska izba dysponowała ponad 20 łóżkami, w punkcie jest ich tylko 6. Nowa placówka nie tylko wielkością różni się od poprzedniej. Również koncepcja funkcjonowania punktu jest odmienna od tradycyjnej izb wytrzeźwień. Osoby dowiezione do Punktu Opieki nad Osobami Nietrzeźwymi mogą np. odmówić skorzystania z noclegu.

W kwietniu 2012 r. przetransportowano tam 136 osób. Tylko trzy odmówiły pobytu. W tym samym czasie szpital przeżył nawał pacjentów "pod wpływem". Doliczono się tam ponad 150 takich przypadków.

- Izby wytrzeźwień nie mają nic wspólnego z rozwiązywaniem problemów alkoholowych. Są przeżytkiem, sposobem na zamiatanie problemu pod dywan (jest ich w Polsce ponad 40) - mówił nam Krzysztof Brzózka, dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. I tłumaczył zasady, na jakich powinno opierać się funkcjonowanie opieki nad osobami pod wpływem alkoholu:

- Tym, którzy znajdują się w stanie zagrożenia życia, także po zatruciu alkoholem, powinna zostać udzielona pomoc medyczna, natomiast ci, którzy popełnili przestępstwo, powinni znaleźć się w miejscu odosobnienia - dowodził dyrektor Brzózka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum