Tarnów: nocną i świąteczną opieką zajmą się dwa sieciowe szpitale

Autor: rdn.pl/Rynek Zdrowia • • 07 września 2017 17:41

Od 1 października nocną i świąteczną opiekę medyczną w Tarnowie, zamiast trzech placówek, prowadzić będą dwie - Specjalistyczny Szpital im. Szczeklika i Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza. Jest to związane z wejściem w życie przepisów o tzw. sieci szpitali.

Tarnów: nocną i świąteczną opieką zajmą się dwa sieciowe szpitale
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pomoc nocną i świąteczną od około 20 lat można w Tarnowie uzyskać m.in. w Miejskiej Przychodni Lekarskiej Nr IV - przypomina serwis rdn.pl. Jak prezes tej przychodni Roman Korczak zapotrzebowanie jest duże, a pacjenci przychodzą z najróżniejszymi dolegliwościami.

- Dawno przestała to być opieka dla nagłych zachorowań. Mieliśmy przeróżne przypadki. Niektórzy przychodzili nawet do kontroli. Jednak wiele osób, które zachorowały nagle, otrzymywało pomoc - dodaje prezes.

Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że nowe rozwiązanie ma m.in. skrócić kolejki do szpitalnych oddziałów ratunkowych, bo pacjenci z lżejszymi problemami trafią po prostu do opieki całodobowej.

W Szpitalu Wojewódzkim w Tarnowie, od października, będzie dyżurować dwóch lekarzy - internista i pediatra. Całodobowa opieka zorganizowana zostanie w miejscu poradni dziecięcych na parterze.

- Sądzimy, że to zmniejszy kolejki na SOR - mówi Julita Majewska, specjalista ds. komunikacji szpitala. - Już teraz zdecydowana liczba pacjentów, którzy trafiają do nas, otrzymuje na triage’u zieloną opaskę i mogą czekać na pomoc nawet 24 godziny.

- Część z nich zostanie przekierowana do opieki świątecznej i całodobowej, gdzie dostaną doraźną pomoc, która pozwoli im na drugi dzień zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu - tłumaczy Julita Majewska.

W szpitalu Szczeklika wciąż trwa organizacja opieki całodobowej. Dyrekcja placówki podkreśla, że czeka na szczegółowe warunki umowy z NFZ.

Więcej: www.rdn.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum