Tak też się dzieje w powiatowej Polsce

Autor: Tygodnik Ostrołecki/Rynek Zdrowia • • 20 kwietnia 2009 21:02

Szpital Powiatowy SP ZOZ im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ostrowi Mazowieckiej dopłacał do ośrodków zdrowia w Komorowie i Jelonkach. W zeszłym roku do Jelonek dopłacił prawie 65 tys. zł, a do Komorowa prawie 100 tys. zł. Od dwóch tygodni jednak w Komorowie i Jelonkach nie przyjmują już lekarze ze szpitala.

- To wynika z dużych powierzchni tych budynków – tłumaczy Andrzej Sawoni, dyrektor szpitala. – Na przykład: w Komorowie zaledwie 37 proc. powierzchni budynku wykorzystywane było przez nas, ale utrzymywać trzeba całe obiekty.

Szpital postanowił zlikwidować oba ośrodki. Doszło jednak do porozumienia z gminą Ostrów Mazowiecka, której wójt zaproponował, że może przejąć oba budynki nieodpłatnie.

Już od 1 kwietnia w obu ośrodkach działa Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Medicus West”. Na razie oba budynki wciąż należą do szpitala, ale jeszcze w kwietniu Rada Powiatu ma podjąć uchwałę w tej sprawie.

– Przez ostatnie pół roku, z powodu choroby lekarza, w ośrodku były zastępstwa, nie było więc ciągłości opieki – mówi dr Dorota Wysocka-Roszkowska, pediatra i lekarz rodzinny. – Obecnie obejmujemy bezpłatną opieką wszystkich pacjentów, którzy złożyli deklaracje i na tej podstawie podpisany jest kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Liczba pacjentów wciąż się powiększa, obejmujemy opieką całe rodziny, w tym także dzieci. Są również wizyty domowe.

– Bardzo dobrze się stało, że powstał nowy ośrodek – mówi Bogusław Grądzki,jeden z pacjentów komorowskiego ośrodka. – Dotychczas  nie było tu żadnych możliwości leczenia. Czasem było tak, że ośrodek był praktycznie zamknięty, była tylko pielęgniarka. Zdaję sobie sprawę, że to dopiero początki, więc mogą się zdarzać jakieś niedociągnięcia, ale jestem dobrej myśli.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum