Tak powstała WOŚP

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 09 stycznia 2010 14:19

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy "narodziła się" w 1993 roku w Klinice Kardiochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

– Zaczęło się od filmu dokumentalnego, który pokazywał, że w Polsce dzieci z wadami serca umierają przez brak sprzętu – wspomina dzisiaj prof. Bohdan Maruszewski, ordynator Kliniki i wiceprezes fundacji WOŚP.

Obejrzał go Jurek Owsiak i obiecał, że nagłośni sprawę w programie Róbta, co chceta w TVP 2. W 1992 roku na ten cel kwestowano w czasie koncertów w Jarocinie. Udało się wtedy zebrać milion siedemset tysięcy dolarów.

– Pieniędzy było tak dużo, że doszliśmy do wniosku, że trzeba się nimi podzielić z innymi szpitalami – dodaje prof. Maruszewski.

Rok później odbył pierwszy finał Orkiestry. Przez 17 lat, podczas których grała, udało się zebrać ok. 100 mln dolarów. 650 szpitali dostało sprzęt medyczny, uruchomiono cztery ogólnopolskie programy medyczne. W ramach jednego z nich badany jest słuch 99 procent noworodków.

137 oddziałów noworodkowych wyposażono w 188 urządzeń nieinwazyjnego wspomagania oddychania, stworzono 14 ośrodków diagnozowania i leczenia wcześniaków, które doznały uszkodzenia siatkówki oka, kupiono około trzech tysięcy osobistych pomp insulinowych dla najmłodszych, ponad 6 tys. osób zostało przeszkolonych z udzielania pierwszej pomocy.

Rok temu Orkiestra kwestująca na rzecz onkologii dziecięcej pobiła kolejny rekord: zebrała 40 mln zł. Kupiono za to 60 nowoczesnych aparatów USG dla pracowni radiologicznych w całej Polsce. Mają pomóc ww wczesnym wykrywaniu nowotworów u dzieci.

Również w tym roku Orkiestra gra na rzecz onkologii dziecięcej. Pieniądze potrzebne są m.in. na tomografy i aparaty do neuronawigacji, które pozwalają na precyzyjne ustalenie położenia guza i jego zoperowanie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum