Tak lekarze walczą o podwyżki płac...

Autor: Ryszard Rotaub/Rynek Zdrowia • • 01 czerwca 2010 14:30

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku lekarze są w sporze zbiorowym z dyrekcją. W NZOZ Szpitale Polskie w Sztumie w sporze reprezentuje lekarzy kancelaria prawna. Który sposób obrony interesów pracowniczych okaże się skuteczny?

Odpowiedź na to pytanie nie jest znana. Negocjacje właśnie trwają. W jednym i drugim przypadku poszło o płace.

Komu i ile zapłacić?
Konflikt między dyrekcją UCK a związkami zawodowymi dotyczy sposobu podziału pieniędzy należnych pracownikom z tytułu tzw. ustawy podwyżkowej z 2006 r. Gwarantuje ona podwyżki, gdy nastąpił wzrost kontraktu placówki z NFZ. W latach 2008/2009 w UCK było to kilkadziesiąt mln zł, wobec czego na podwyżki należy przeznaczyć

• zdaniem dyrekcji:11 mln zł,

• zdaniem związkowców: 16 mln zł.

Jak podzielić pieniądze, których wielkość jest kwestionowana? Związkowcy chcą po prostu wzrostu płac. Dyrekcja chce premiować pracowników klinik, które najbardziej przyczyniły się do wzrostu kontraktu.

Z kolei w Szpitalach Polskich w Sztumie lekarze domagają się zmiany harmonogramu pracy oraz wyższych płac ustalanych w indywidualnych negocjacjach. Niedawno założyli nawet związek zawodowy i wynajęli prawnika.

Metoda na radcę
– Lekarze nie odeszli od łóżek, pracujemy normalnie. Złożyli jednak wypowiedzenia, które kończą się 31 sierpnia – dementuje doniesienia mediów o natychmiastowej ewakuacji szpitala Zbigniew Ciosek, przewodniczący Związku Zawodowego Lekarzy w Szpitale Polskie w Sztumie.

W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl. tłumaczy powody, dla których związkowcy nie weszli w spór zbiorowy:

– Gdy zaczął się konflikt, a było to w marcu, nikt z nas nie myślał o związkach. Po prostu zaczęliśmy się organizować samorzutnie i wynajęliśmy kancelarię prawną. Zdecydowało się na to ponad 90 proc. lekarzy, w imieniu których radca prawny negocjuje teraz warunki zatrudnienia.

Wszystko zależy zatem od siły perswazji prawnika i możliwości finansowych dyrekcji. Decydujące znaczenia w sprawie wynajęcia radcy prawnego miał brak poczucia bezpieczeństwa.

– Lekarze byli indywidualnie wzywani do dyrekcji, która składała niekorzystne propozycje, a jak ktoś się z nimi nie zgadzał, to dostawał wypowiedzenie.

Przewodniczący nie wie, czym zakończą się rozmowy prawników z dyrekcją. W razie niepowodzenia zdecydowany jest poprosić starostę o pomoc w mediacjach.

Wyjaśnić należy, że 25 lipca 2009 roku Szpitale Polskie SA zawarły ze Starostwem Powiatowym w Szumie umowę o dzierżawę Szpitala Powiatowego w Sztumie na 15 lat z możliwością jej przedłużenia o 5 lat. Przypomnijmy również, że Piotr Stec, starosta sztumski, mówił przed rokiem w Polskim Radiu Gdańsk, że zaangażowanie się Konsorcjum jest dużą szansą dla szpitala. Z umowy dzierżawy powiat będzie miał bowiem prawie 2 miliony złotych rocznie, a zamierza ono zainwestować w sztumski szpital 30 milionów złotych w ciągu trzech lat i daje gwarancje zatrudnienia dla pracowników (rynek zdrowia.pl 30.05.2009).

Ta wypowiedź nie jest bez znaczenia dla roli, jaką może odegrać jako ewentualny mediator...

Drogą sporu zbiorowego
W UCK wybrali inny sposób walki o podwyżki uposażeń. Po fiasku piątkowych (28 maja) negocjacji związkowcy z ośmiu związków skorzystali z ustawowych uprawnień i weszli z dyrekcją w spór zbiorowy. Jednocześnie zwrócili się z prośbą o interwencję do instytucji zewnętrznych: do pomorskiego lekarza wojewódzkiego, Komisji Dialogu Społecznego oraz do Państwowej Inspekcji Pracy.

– 31 maja w Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie z lekarzem wojewódzkim w sprawie sporu zbiorowego. Z uwagi na niepokój w środowisku i brak porozumienia z dyrekcją wojewoda pomorski zobowiązał się do podjęcia rozmów – poinformowała rynekzdrowia.pl Monika Łukaszewicz, przewodnicząca Związku Zawodowego Lekarzy w UCK.

Czasu na negocjacje jest jednak niewiele. Jeśli pieniądze nie zostaną wypłacone do końca czerwca br., szpital – zgodnie z ustawą – będzie musiał zwrócić 100 proc. kontraktu do NFZ. I z czego wówczas przyjdzie płacić zatrudnionym?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum