TOK FM: co miesiąc likwidowanych jest prawie 20 oddziałów szpitalnych

Autor: TOK FM, money.pl/Rynek Zdrowia • • 07 października 2019 14:42

Jak podaje TOK FM, w ciągu ostatnich 20 miesięcy w polskich szpitalach zlikwidowano 357 oddziałów, zaś wstrzymano - na kilka dni lub na kilka miesięcy - działanie 308 oddziałów w kraju.

TOK FM: co miesiąc likwidowanych jest prawie 20 oddziałów szpitalnych
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

"Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że nie ma danych dotyczących zamykanych oddziałów i nie zamierza ich zbierać. Sięgnęliśmy więc do rejestrów wojewodów. Okazuje się, że w różnych częściach Polski sytuacja jest bardzo podobna - problemy kadrowe pociągają za sobą często dramatyczne decyzje. Choć z kilku województw nie uzyskaliśmy pełnych danych, informacje, którymi dysponujemy, są zatrważające" - informuje radio TOK FM.

Według rozgłośni oddziały najczęściej pojawiające się na liście zlikwidowanych w całym kraju to: pediatria, choroby wewnętrzne, chirurgia, neurologia (bardzo często z pododdziałem udarowym), okulistyka, rehabilitacja i najczęściej oddziały ginekologiczno-położnicze. W kilku województwach znikały też oddziały psychiatryczne czy leczenia zaburzeń nerwicowych. 

Najbardziej alarmujące liczby dotyczą Mazowsza: w 2018 roku zamknięto 44 oddziały lub pododdziały: 10 w niepublicznej służbie zdrowia a 34 w szpitalach publicznych. W 2019 roku zamknięto ich aż 97. W dużej mierze dotyczyło to szpitali niepublicznych (57 oddziałów), ale pozostałe 40 przypadków, to oddziały publicznej służby zdrowia z różnych miast.

W Podkarpackiem w ciągu zaledwie jednego roku zamknięte zostały 42 oddziały.

W rozmowie z money.pl z końca kwietnia br. wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko zwracała uwagę, że szpitalne łóżka likwidowane są tam, gdzie nie są w pełni wykorzystywane. Fakt, że mimo wolnych łóżek, pacjenci czekają na przyjęcie do szpitala, ma związek zaś z finansowaniem oddziałów.

Wiceminister wyjaśniała, że reorganizacja w szpitalach, jaka ma miejsce od pewnego czasu, to wynik zmian w sposobie leczenia - kiedyś pacjent po zawale leżał w szpitalu przez dwa tygodnie, dziś wychodzi po kilku dniach. Obecnie wiele zabiegów jest wykonywanych za pomocą laparoskopii - kiedyś nie była ona tak szeroko wykorzystywana. Zatem dziś nie ma potrzeby utrzymywania potencjału pustych łóżek.

- To są tylko koszty i dyrektorzy szpitali w końcu to zrozumieli - wskazywała.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum