Szydło: w przyszłym roku priorytetem będzie służba zdrowia i edukacja

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 listopada 2016 21:30

Reforma edukacji, zapowiedziana i przygotowana przez minister Annę Zalewską, i zmiany w opiece zdrowotnej, nad którymi pracuje minister Konstanty Radziwiłł będą kolejnymi wyzwaniami rządu - powiedziała w poniedziałek (14 listopada) premier Beata Szydło.

Szydło: w przyszłym roku priorytetem będzie służba zdrowia i edukacja
Szydło: w przyszłym roku priorytetem będzie służba zdrowia i edukacja. Fot. Archiwum

- W przyszłym roku priorytetem będzie służba zdrowia i edukacja, i to, co jest teraz dla nas najważniejsze, czyli Plan Odpowiedzialnego Rozwoju - zadeklarowała premier w wywiadzie dla TVP.

Szydło przypomniała, że do Sejmu trafiły już projekty zmian w edukacji, a minister zdrowia zapowiada, że do końca roku zakończy prace nad zmianami w służbie zdrowia.

- Najważniejszym założeniem reformy zdrowia jest to, by pacjenci mieli szybki i bezpieczny dostęp do lekarza - powiedziała premier. Podkreśliła, że efektem tej reformy ma być likwidacja NFZ, a środki, które trafiają do publicznej służby zdrowia, będą w nadzorze ministra zdrowia i poprzez budżet będą trafiały do określonych placówek zdrowotnych w województwach.

Jak podkreśliła szefowa rządu, jednym z elementów zmian w systemie opieki zdrowotnej będzie objęcie wszystkich obywateli tym systemem. Będzie też inaczej przemodelowana podstawowa opieka zdrowotna.

- Chodzi o to, żeby pacjent, który trafia do swojego lekarza - są przeprowadzone badania, potem okazuje się, że musi być leczenie szpitalne - żeby po tym leczeniu szpitalnym była zaplanowana cała ścieżka i droga jego leczenia, rehabilitacji etc. - powiedziała Szydło. Zmieni się też sieć szpitali - w każdym powiecie ma być placówka szpitalna odpowiednio zabezpieczająca leczenie pacjenta.

- My też zdajemy sobie sprawę, że musimy wskazać te ośrodki, w których będzie leczenie specjalistyczne - dodała premier.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum