Szwecja: przyjeżdża coraz mniej polskich lekarzy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 grudnia 2009 16:21

Szwedzka firma, założona specjalnie do rekrutacji i szkolenia polskich lekarzy, może zostać zamknięta z powodu braku chętnych.

Szwecja: przyjeżdża coraz mniej polskich lekarzy

Dziesięć lat temu samorządowcy z regionu Kalmar na południu Szwecji wraz z prywatnymi podmiotami powołali spółkę Kalmena Rek AB, której zadaniem jest sprowadzanie polskich lekarzy.

W Polsce powstał oddział tej firmy, który na miejscu przygotowuje kandydatów do wyjazdu. Ochotnicy intensywnie uczą się języka szwedzkiego, potem podpisują kontrakt i wraz z rodzinami emigrują do Szwecji.

– Niestety, teraz prawdopodobnie będziemy musieli zrezygnować z udziałów w spółce. Rekrutacja przestała się opłacać, polscy lekarze już nie tak chętnie przyjeżdżają do Szwecji jak jeszcze kilka lat temu – wyjaśnia przedstawiciel władz województwa Kalmar Hakan Pettersson.

Jako prawdopodobny powód spadku zainteresowania emigracją wśród lekarzy podaje wzrost płac w Polsce. Pettersson dodaje, że polscy lekarze świetnie radzą sobie w Szwecji. Firma Kalmena Rek AB przez kilka lat działalności nie tylko przyczyniła się do zapełnienia wolnych etatów w służbie zdrowia w regionie Kalmar, ale sprowadziła również polskich lekarzy do innych województw, gdzie brakowało personelu medycznego.

W ten sposób w szwedzkich przychodniach i szpitalach pracę znalazło ponad 400 osób z Polski. Najwięcej z nich ma specjalizację z medycyny rodzinnej, interny, psychiatrii, radiologii oraz ginekologii. Sporą grupę stanowią też dentyści.

W Szwecji lekarze mogą zarobić od 27 do 60 tysięcy koron szwedzkich brutto miesięcznie (ok. 10 500-23 400 zł).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum