Szumowski: transport międzyszpitalny będzie oddzielnym świadczeniem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 czerwca 2018 19:51

Planowane jest wydzielenie oddzielnego świadczenia, jakim będą medyczne transporty międzyszpitalne - poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego. Ocenił, że pozwoli to m.in. na szybsze przetransportowanie pacjenta do innej placówki.

Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

W czwartek Rada Dialogu Społecznego rozmawiała o systemie ochrony zdrowia w Polsce.

Podczas posiedzenia minister zdrowia mówił m.in. o zmianach w Państwowym Ratownictwie Medycznym i poinformował, że planowane jest wydzielenie świadczenia, jakim będą medyczne transporty międzyszpitalne. Zwracał uwagę, że obecnie zdarza się, iż szpitale nie mogą dojść do porozumienia, który powinien ponieść koszty przewiezienia pacjenta z jednej placówki do drugiej.

- Wydzielenie tej usługi  z jednej strony unormuje sytuację w transporcie pacjenta, żeby był on komfortowo i szybko transportowany - bo często te dyskusje (między szpitalami) trwały godzinami i pacjent nie mógł być przewieziony na konsultację, a po drugie - otwiera pewien rynek dla firm, które świadczyły usługi w zakresie ratownictwa, do tego, żeby tutaj startowały w konkursach na odrębne świadczenie - powiedział minister.

Szumowski poinformował także, że MZ wspólnie z Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji pracuje nad weryfikacją wyceny świadczeń zdrowotnych. "Wreszcie będziemy wiedzieli, ile realnie kosztuje leczenie pacjentów" - powiedział. Zwrócił uwagę, że błędna wycena części świadczeń jest jedną z przyczyn zadłużenia niektórych szpitali.

Minister ocenił też funkcjonowanie tzw. sieci szpitali. Wskazywał m.in., że jej wprowadzenie dało placówkom większą samodzielność i możliwość przesuwania funduszy, a także pozwoliło na właściwsze wydatkowanie pieniędzy.

Powiedział również, że konkursy na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (AOS) będą ogłoszone "prawdopodobnie dopiero na początku przyszłego roku". MZ wcześniej chce ocenić, jaki wpływ na AOS miało wprowadzenie sieci szpitali.

Szumowski przypomniał, że we wtorek rząd przyjął projekt przyspieszenia wzrostu nakładów finansowych na publiczny system ochrony zdrowia, by nie mniej niż 6 proc. produktu krajowego brutto było przeznaczane na ten cel od 2024 r.

Jeden z zapisów tego projektu przewiduje, że aby otrzymać wyższe wynagrodzenie zasadnicze, lekarz będzie musiał zobowiązać się do przepracowania w podmiocie leczniczym finansowanym ze środków publicznych łącznie dwóch lat w ciągu kolejnych pięciu lat po zakończeniu szkolenia specjalizacyjnego.

Minister zapewniał, że resort pracuje także nad zwiększeniem liczby pielęgniarek i położnych. Wskazywał m.in., że tworzone są tzw. monoprofilowe centra symulacji medycznej, dofinansowano kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych, przyznawane będą też stypendia dla najlepszych studentów pielęgniarstwa i położnictwa oraz dodatek dla części osób rozpoczynających pracę w tym zawodzie.

- Chcielibyśmy też wprowadzić dedykowane świadczenie dla pielęgniarek w celu ich aktywizacji w zespołach terapeutycznych i zwiększenia kompetencji, ale i zwiększenia samodzielności, odpowiedzialności, czyli pokazania ścieżki kariery zawodowej. Takie odrębne świadczenie byłoby wizytą pielęgniarską - powiedział.

Minister przypomniał, że planowane jest przyznanie asystentom lub sekretarkom medycznym prawa do wypisywania zwolnień do ZUS. Wyjaśnił, że w praktyce osoba wskazana przez lekarza będzie miała - po wpisaniu do rejestru MZ - uprawnienia do wypisania w imieniu lekarza zwolnień, a także zaświadczeń na podstawie dokumentacji medycznej pacjenta.

PAP - Olga Zakolska, Paweł Żebrowski

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum