Szumowski: placówki są przygotowane na dodatkowe świadczenia dla niepełnosprawnych

Autor: Radio Maryja/Rynek Zdrowia • • 09 lipca 2018 09:51

Mamy relacje i raporty Narodowego Funduszu Zdrowia. Mamy raporty z miejsc gdzie są świadczone usługi fizjoterapii, rehabilitacji. Wszystkie placówki, wszystkie województwa raportują, że są gotowi - twierdzi minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szumowski: placówki są przygotowane na dodatkowe świadczenia dla niepełnosprawnych
W ciągu tygodnia każdy niepełnosprawny dostaje wizytę u specjalisty - cytuje słowa ministra zdrowia Radio Maryja. Fot. Fotolia

Od 1 lipca weszła w życie ustawa, która zakłada szybszy dostęp do rehabilitacji, a także do lekarza specjalisty dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności. Muszą być przyjęte do lekarza w czasie nie dłuższym niż 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia. Rodzice osób niepełnosprawnych narzekają jednak, że na niektóre wizyty wciąż trzeba czekać.

"Obiecaliśmy niepełnosprawnym dostęp do specjalistów, dostęp do rehabilitacji. Wszyscy krzyczeli, że się nie da. Dało się. Od 1 lipca funkcjonuje. Ruszyła ustawa, przyszli niepełnosprawni i w ciągu tygodnia każdy z nich dostaje wizytę u specjalisty" - cytuje słowa ministra zdrowia Radio Maryja.

Gotowość potwierdza też rzecznik NFZ w Bydgoszczy Barbara Nawrocka i zapewnia, że od lipca do końca września br. kujawsko-pomorski oddział NFZ przeznaczy na realizację ustawy w 1,5 mln zł. Dodatkowo w najbliższych dniach planowane jest ogłoszenie 10 postępowań konkursowych dla 21 placówek.

Osoby niepełnosprawne nie dostaną się bez kolejki do lekarzy specjalistów - twierdziła 30 czerwca w rozmowie z TVN24 Iwona Hartwich, jedna z liderek opiekunów osób niepełnosprawnych i niepełnosprawnych, którzy protestowali w Sejmie.

Jak zapowiedziała Iwona Hartwich, rodzice osób niepełnosprawnych sprawdzą, jak działa ta ustawa.

Ustawa to wynik protestu opiekunów osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych, który trwał od 18 kwietnia do 27 maja. Zgłaszali dwa postulaty - zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy oraz wprowadzenia dodatku "na życie", zwanego też "rehabilitacyjnym" dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie.

Więcej: www.radiomaryja.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum