Szumowski: nasza propozycja to 100 mld zł na NFZ już w tym roku

Autor: PAP, MZ/Rynek Zdrowia • • 10 maja 2019 17:55

W przyszłym tygodniu składamy do parlamentu propozycję zmian planu finansowego NFZ. Nasza propozycja to 100 mld zł już w tym roku - powiedział w piątek (10 maja) minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szumowski: nasza propozycja to 100 mld zł na NFZ już w tym roku
Nasza propozycja to 100 mld zł już w tym roku - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Fot. PTWP

Szumowski spotkał się z dziennikarzami na briefingu prasowym, który odbył się w siedzibie Ministerstwa Zdrowia w Warszawie.

Jak zaznaczył, w ostatnich dniach w przestrzeni publicznej pojawia się bardzo wiele hojnych obietnic. - Nasza propozycja to 100 mld zł już w tym roku. Chciałbym państwu przekazać bardzo dobrą wiadomość. W przyszłym tygodniu składamy do parlamentu propozycję zmian planu finansowego NFZ - poinformował.

Wniosek pozwalający na zwiększenie środków w dyspozycji NFZ ma zostać skierowany do Sejmu w celu uzyskania opinii Komisji Zdrowia i Finansów Publicznych.

- Jako lekarz zawsze pomagałem każdemu pacjentowi, bo zdrowie nie ma barw politycznych. Dlatego teraz mam nadzieję, że najważniejsze problemy Polaków zostaną rozwiązane ponad podziałami. Liczę, że nasza propozycja, by zwiększyć nakłady na ochronę zdrowia do ponad 100 mld zł już w tym roku zyska w Sejmie poparcie wszystkich sił politycznych - stwierdził prof. Szumowski.

Symboliczna kwota 100 mld zł zostanie przekroczona
- Przekroczymy w 2019 r. taką symboliczną barierę 100 mld zł, które w roku 2019 chcemy przeznaczyć na leczenie polskich pacjentów - podkreślił szef resortu zdrowia. Dodał, że "to nie jest hipotetyczne 100 mld, to jest konkretne 100 mld tu i teraz". - Te pieniądze inwestujemy bardzo rozsądnie w kadry - zaznaczył.

Minister zdrowia rozwinął wątek inwestowania w kardy medyczne i ocenił, że kiedyś co trzecia pielęgniarka nie chciała pracować w zawodzie. - W 2018 r. ten zawód wreszcie stał się znów atrakcyjny i wszystkie absolwentki odebrały prawo wykonywania zawodu - zaznaczył.

W roku akademickim 2014/2015 na I roku było 5431 studentów i studentek pielęgniarstwa. W roku akademickim 2018/2019 na I roku liczba ta wzrosła o ponad 1200 i naukę rozpoczęło 6 663 osób. Dane o liczbie wydawanych praw wykonywania zawodu wskazują, że odwróceniu uległ wcześniejszy negatywny trend, a liczba pielęgniarek i położnych pracujących w Polsce zaczęła rosnąć.

Minister podkreślił, że rząd inwestuje także w lekarzy, czego przykładem jest to, że na studiach medycznych jest obecnie ok. 2 tys. więcej miejsc. W ostatnich latach MZ zwiększyło limit miejsc na studiach lekarskich o 50 proc. - To jest działanie, które pozwoli skrócić kolejki. Bez specjalistów skracanie kolejek nie jest proste - skomentował.

Fundusze europejskie na kształcenie
- Kształcenie kadr jest jednym z niewielu obszarów ochrony zdrowia, obok inwestycji infrastrukturalnych i profilaktyki, na które UE pozwala przeznaczyć fundusze europejskie. Dlatego wykorzystujemy je maksymalnie, budując m.in. nowoczesne centra symulacji medycznej i tworząc programy stypendialne, w ramach których studentki i studenci kształcący się na wydziałach pielęgniarskich dostają nawet 1000 złotych stypendium - stwierdził prof. Szumowski.

Odnosząc się do problemu dostępności do świadczeń zdrowotnych minister powiedział: - Na początku pracy w ministerstwie przeprowadziliśmy analizę, co jest przyczyną kolejek. Okazało się, że czasem problemem nie jest sam brak środków, a np. zbyt mała liczba lekarzy specjalistów z danej dziedziny. Dlatego tak dużą wagę przywiązujemy do kształcenia kadr - tłumaczył.

Szumowski zapewnił, że rząd inwestuje w skracanie kolejek. - Oczywiście nie skrócimy wszystkich kolejek naraz. Jeżeli popatrzymy na to, że odziedziczyliśmy blisko półmilionową kolejkę w leczeniu zaćmy i skróciliśmy ją o 170 tys. osób - to jest populacja Olsztyna. To pokazuje, że tam, gdzie skupiamy swoje działanie, tam skracamy kolejki. Również tomografia, rezonans - to są niezwykle potrzebne badania diagnostyczne (...). Tam też skróciliśmy kolejki - ocenił.

Jednocześnie - dodał Szumowski - dzięki nielimitowanym płatnościom za te zabiegi kolejki się skrócą jeszcze bardziej.

- Wybraliśmy dziedziny priorytetowe, w których czasy oczekiwania były najdłuższe i na nich skoncentrowaliśmy nasze działania - podsumował.

Takim newralgicznym obszarem są SOR-y. - W szpitalne oddziały ratunkowe zainwestowaliśmy prawie 1,2 mld zł unijnych pieniędzy i pieniędzy z różnych innych źródeł - mówił. Jednocześnie przyznał, że same pieniądze nie skrócą kolejek na SOR-ach i nie poprawią opieki nad pacjentem.

- Do tego potrzebne są znowu kadry medyczne. Dlatego też od 1 października zmieniamy zasady, ujednolicamy zasady działania wszystkich SOR-ów. Jestem przekonany, że te działania poprawią opiekę nad pacjentem - ocenił.

Podkreślił, że zapowiadane 100 mld zł zostanie przeznaczone także na sprawiedliwy i równomierny dostęp do terapii w Polsce.

Zdrowie ponad podziałami
- W zeszłym tygodniu ogłosiliśmy rozszerzenie programu leczenia udaru metodą mechaniczną, gdzie pacjent ma większą szansę na uniknięcie bardzo poważnych powikłań, zgonu czy niepełnosprawności - przypomniał minister zdrowia. Wskazał, że rozszerzana jest też dostępność leczenia onkologicznego.

- Tutaj słyszeliśmy też o obietnicach powstania 16 centrów leczenia onkologicznego. Ja też chciałem przekazać dobrą wiadomość: te centra od kilka lat są i działają - nawiązał do pomysłu Grzegorza Schetyny.

- Nowoczesną służbę zdrowia zaczęliśmy tak naprawdę budować razem z informatyzacją ochrony zdrowia. Milion osób już skorzystało z e-recepty, mamy e-zwolnienia, mamy internetowe konta pacjenta - mówił Szumowski.

Na zakończenie zaznaczył, że zgadza się z Grzegorzem Schetyną, że "zdrowie jest ponad podziałami politycznymi". - Nie powinno być wykorzystywane w bezpośredniej kampanii, ostrej kampanii wyborczej. W związku z tym liczę na poparcie wszystkich klubów parlamentarnych dla złożonej nowelizacji planu finansowego NFZ - zaapelował.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum