Marzena Sygut/Rynek Zdrowia | 22-05-2019 13:12

Szumowski: dodatkowe 4 mld zł w NFZ na świadczenia i podwyżki

W zmienionym planie finansowym NFZ znalazły się dodatkowe 4 mld zł. Jak poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski (w środę, 22 maja, na spotkaniu z dziennikarzami), środki te zostaną przeznaczone m.in. na zwiększenie wyceny świadczeń szpitalnych, psychiatrię, rehabilitację i uzdrowiska oraz wzrost wynagrodzeń.

Łukasz Szumowski i Andrzej Jacyna. Fot. Paweł Pawłowski/Żelazna Studio

W minionym tygodniu sejmowa komisja zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2019 rok. Prezes Funduszu Andrzej Jacyna informował wówczas, że przewidywany wzrost przychodów ze składki ubezpieczeniowej to ponad 4 mld zł.

Natomiast minister Szumowski na spotkaniu z dziennikarzami wyjaśnił, że dodatkowe środki zostaną przeznaczone m.in. na zwiększenie wyceny świadczeń szpitalnych, rehabilitację i uzdrowiska oraz wzrost wynagrodzeń pracowników medycznych.

Jak wskazał minister zdrowia w rozmowie z dziennikarzami, resortowi zależy na zwiększeniu wyceny ambulatoryjnej opieki specjalistycznej o ok. 3 proc. Zwiększone finansowanie ma też trafić do obszarów traktowanych do tej pory po macoszemu. Minister Szumowski miał tu na myśli: psychiatrię i leczenie uzależnień (wzrost o co najmniej 5 proc.), rehabilitacja (wzrost o 5-10 proc.) oraz uzdrowiska.

Jak zauważył z kolei prezes NFZ, zmiana dotycząca budżetu NFZ została wynegocjowania z ministrami zdrowia i finansów, więc te środki powinny zostać uruchomione jeszcze w maju.

- Na zmianę wycen od 1 lipca z ogólnej kwoty 4 mld zł zostanie przeznaczone 900 mln zł. Ponad 250 mln zł znajdzie się w świadczeniach leczenia szpitalnego, ponad 37 mln zł trafi na SOR-y i Izby Przyjęć, psychiatria otrzyma co najmniej 65 mln zł, rehabilitacja nie mniej niż 62 mln zł, uzdrowiska  co najmniej 17 mln zł - powiedział dziennikarzom prezes Jacyna.

Wyjaśnił też, że określając kwoty, mówi o nich "co najmniej", ponieważ obecnie trwają prace nad projektami zarządzeń w tej sprawie. Projekty zostaną przedstawione do zaopiniowania organom i podmiotom, które są do tego uprawnione. Wszelkie uwagi zostaną przeanalizowane i może się zdarzyć, że te wartości ulegną zmianie na korzyść świadczeniodawców i opieki zdrowotnej.

- Mam nadzieję, że zmiana zostanie szybko zrealizowana, tak by od 1 lipca środki te znalazły się w dyspozycji dyrektorów placówek medycznych - podkreślił Jacyna.

Minister Szumowski zaznaczył, że pieniądze, o których mowa odnoszą się jedynie do połowy roku - od 1 lipca do 31 grudnia 2019 r. - Jeśli chcemy mówić o finansowaniu na cały rok, to kwoty te należy pomnożyć razy dwa.

- W roku 2020 tych środków dodatkowych będzie dwa razy więcej, co powinno znacznie poprawić dostępność do świadczeń w ochronie zdrowia, skrócić kolejki do konkretnych świadczeń. Należy też pamiętać, że aby ta dostępność była większa, konieczne są działania wielokierunkowe, dotyczące jakości usług, kadr i zwiększającego się finansowania - podsumował Szumowski.