Szumowski: NFZ zapłaci za nadwykonania w świadczeniu wentylacji mechanicznej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 września 2019 19:27

Nadwykonania w świadczeniu wentylacji mechanicznej co roku były opłacane i tak też będzie w tym roku - zapewnił we wtorek (17 września) na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szumowski: NFZ zapłaci za nadwykonania w świadczeniu wentylacji mechanicznej
Wentylacja mechaniczna to sposób zastępowania lub wspomagania oddechu u chorych, którzy tego wymagają, np. u pacjentów po wypadkach komunikacyjnych, ze schorzeniami nerwowo-mięśniowymi. Fot. archiwum

Na zarzut, że Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia nie reagują na dramatyczne apele dotyczące niezapłaconych nadwykonań w świadczeniu wentylacji mechanicznej i wstrzymania przyjęć kolejnych pacjentów w siedmiu województwach, minister odpowiedział, że "to jest kolejny fake news, bo nie ma totalnego braku reakcji MZ i NFZ na informacje o nadwykonaniach mechanicznej wentylacji".

Minister powiedział, że w tym roku nadwykonania, podobnie jak w poprzednich latach, zostaną opłacone.

- W każdym roku dokładnie tak samo wyglądało płacenia nadwykonań. I akurat w wentylacji mechanicznej co roku nadwykonania były płacone. I jeśli świadczeniodawcy deklarują wstrzymywanie przyjmowania pacjentów, to jest pytanie, dlaczego i czy ich praktyka odbiega od tego, co było w zeszłym roku? Nadwykonania w zakresie wentylacji mechanicznej zawsze były płacone i będą zapłacone - zaznaczył Szumowski.

Również Adam Niedzielski, p.o. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia zapewnił, że "nie ma zagrożenia dla ciągłości działania i realizowania tej procedury".

Czytaj też: Wentylacja mechaniczna: przyjęcia nowych pacjentów w siedmiu województwach - wstrzymane

Wentylacja mechaniczna to sposób zastępowania lub wspomagania oddechu u chorych, którzy tego wymagają, np. u pacjentów po wypadkach komunikacyjnych, ze schorzeniami nerwowo-mięśniowymi, deformacjami klatki piersiowej, ciężkimi wadami genetycznymi lub z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP).

PAP - Klaudia Torchała, Katarzyna Lechowicz-Dyl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum