Szukają lekarza za 54 tys. zł miesięcznie. Chętnych brak, mamy komentarz szpitala

Autor: JW • Źródło: Polsat News, Rynek Zdrowia27 kwietnia 2021 13:43

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy od miesiąca bezskutecznie poszukuje lekarza medycyny ratunkowej, oferując 54 tys. zł. miesięcznie na tzw. kontrakcie. Rynek Zdrowia zapytał rzecznika lecznicy o szczegóły oferty.

Szukają lekarza za 54 tys. zł miesięcznie. Chętnych brak, mamy komentarz szpitala
Szpital w Legnicy lekarzowi medycyny ratunkowej oferuje 54 tys. zł miesięcznie na tzw. kontrakcie. Na zdj. SOR w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku (zdj. ilustracyjne, mat. pras.)
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy poszukuje lekarza medycyny ratunkowej. Zarobki na tzw. kontrakcie: 54 tys. zł miesięcznie
  • Lecznica ogłosiła już trzy konkursy. Póki co chętnych do pracy brak
  • Rzecznik legnickiego szpitala studzi emocje. Zwraca uwagę, że to "półtora etatu", a od wynagrodzenia trzeba odjąć m.in. ZUS i podatek

"Szpital chciałby, aby lekarz pracował na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym przez minimum 240 godzin w miesiącu. Za każdą z nich miałby zarobić 225 zł. Placówce zależy, aby prowadził własną działalność gospodarczą" - informował w poniedziałek Polsat News. Taka stawka "przeciętnego zjadacza chleba" może szokować, ale rzecznik szpitala studzi emocje.

Rzecznik dla Rynku Zdrowia: to nie wygląda tak kolorowo

- Te pieniądze są niezbędne, żeby lekarze byli zainteresowani pozostaniem w Polsce. Mamy otwarty rynek pracy za granicą, więc medycy często wyjeżdżają na Zachód, bo tamtejsza służba zdrowia nie ma najmniejszego problemu z zatrudnieniem naszych specjalistów - tłumaczył w Polsat News. Zaznaczył, że oferowana przez szpital stawka to mniejsze pieniądze niż np. te, którą otrzymują podobni specjaliści w Warszawie.

Nie dziwi pana to, że stawka jest tak wysoka, a pomimo tego nie ma chętnych do pracy? - zapytaliśmy rzecznika szpitala.

- Polecam przeczytać ogłoszenie. To oferta wariantowa i najwyższa stawka obowiązuje w przypadku zaoferowania powyżej 240 godzin miesięcznie. To półtora etatu. Czyli za półtora etatu oferujemy 54 tysiące miesięcznie, na kontrakcie, od którego pracownik musi odprowadzić ZUS, podatki, ubezpieczenie, w tym m.in. ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, pokryć koszty szkoleń. Wówczas to nie wygląda już tak kolorowo - odpowiedział Tomasz Kozieł, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.

Przyznał, iż z jego wyliczeń wynika, że gdyby lecznica zaoferowała "taką stawkę na etacie", to pracownik dostałby "na rękę" 17,5 tys. zł miesięcznie. - Dalej ta kwota szokuje, czy już nie? - zapytał. - Co do pracy na kontrakcie, w zakresie czasu pracy jednego etatu, to 36 tys. zł brutto miesięcznie. Od tego trzeba odjąć ZUS (z założenia ten minimalny, z którego "nie ma emerytury") i 19 proc. podatek. Zostaje jakieś 27 tys. złotych "na rękę" - wyliczył Kozieł.

"Nie szukamy pracowników do obsługi zieleni"

- Weźmy też pod uwagę, kogo szukamy. Nie szukamy pracowników do obsługi zieleni, pracowników technicznych, tylko lekarza medycyny ratunkowej. To bardzo specyficzna specjalizacja, multidyscyplinarna, gdzie bardzo trudno zdobyć tego typu wykształcenie. Takich osób na Dolnym Śląsku jest zaledwie kilkadziesiąt, a w skali kraju poniżej 500 - powiedział rzecznik. 

Dodał, że taki lekarz musi mieć wiedzę z zakresu interny, chirurgii, kardiologii, neurologii i jeszcze wielu innych specjalizacji, a zdanie egzaminu jest bardzo trudne.

- Specjalizacja wymaga ok. 15 lat kształcenia i zdobywania doświadczenia - po to, by trafnie diagnozować i bezpiecznie leczyć - podkreślił rzecznik.

Miesiąc poszukiwań. Szczegóły oferty

Na stronie internetowej legnickiego szpitala faktycznie można znaleźć ogłoszenie o poszukiwaniu lekarza medycyny ratunkowej, które zostało dodane 14 kwietnia br.

Wynika z niego, że lecznica szuka chętnych dla dwóch zakresów udzielania świadczeń.

ZAKRES I:

1) Przyjmujący zamówienie składając ofertę na świadczenia zdrowotne określone w ZAKRESIE I zobowiązuje się do zagwarantowania gotowości do pełnienia stacjonarnych dyżurów medycznych w miesięcznej minimalnej liczbie godzin 240.
2) Udzielający zamówienia wymaga od Przyjmującego zamówienie odpowiednich kwalifikacji: prawa wykonywania zawodu i tytułu specjalisty w dziedzinie medycyny ratunkowej.
3) Udzielający zamówienia z tytułu udzielania świadczeń zdrowotnych w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym ustalił następującą stawkę : 235,00 zł brutto za 1 godzinę dyżuru.
4) Stawka określona w pkt. 3 stanowi maksymalne wynagrodzenie oferowane przez organizatora konkursu.
5) Udzielający Zamówienia dokona przyjęcia ofert maksymalnie 4 lekarzy.

ZAKRES II:

1) Przyjmujący zamówienie składając ofertę na świadczenia zdrowotne określone w ZAKRESIE II zobowiązuje się do zagwarantowania gotowości do pełnienia stacjonarnych dyżurów medycznych w miesięcznej minimalnej liczbie godzin 24.
2) Udzielający zamówienia wymaga od Przyjmującego zamówienie odpowiednich kwalifikacji: prawa wykonywania zawodu i tytułu specjalisty w dziedzinie medycyny ratunkowej.
3) Udzielający zamówienia z tytułu udzielania świadczeń zdrowotnych w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym ustalił następujące stawki :
a) od 24 do 72 godzin miesięcznie – 170,00 zł brutto za 1 godzinę,
b) od 73 do 120 godzin miesięcznie - 185,00 zł brutto za 1 godzinę,
c) od 121 do 168 godzin miesięcznie - 190,00 zł brutto za 1 godzinę,
d) powyżej 169 godzin miesięcznie - 195,00 zł brutto za 1 godzinę,
4) Stawki określone w pkt 3 stanowi maksymalne wynagrodzenie oferowane przez organizatora konkursu.
5) Udzielający Zamówienia dokona przyjęcia ofert w liczbie zabezpieczającej jego potrzeby, uwzględniając zaoferowaną liczbę godzin

Dlaczego na ogłoszenie nie ma chętnych?

- Główną przyczyna jest niedobór tego typu specjalistów na rynku. Jest to też bardzo trudna fizycznie i psychicznie praca; są osoby, które nie chcą do niej wracać "za żadne pieniądze". Poziom odpowiedzialności za decyzje, które się podejmuje, jest olbrzymi - podsumowuje Kozieł.

W rozmowie z Rynkiem Zdrowia potwierdza, że szpital szuka specjalisty od około miesiąca, na razie bezskutecznie.

- Ogłosiliśmy już trzeci konkurs - kończy rzecznik.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum