Szramik: jesteśmy jednym zespołem, dlatego rozumiemy postulaty pielęgniarek

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 15 lipca 2015 17:44

Lekarze popierają postulaty zgłaszane przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, zwłaszcza dotyczące warunków pracy i wynagrodzeń pielęgniarek i położnych - mówi Zdzisław Szramik, wiceprzewodniczący OZZL.

Szramik: jesteśmy jednym zespołem, dlatego rozumiemy postulaty pielęgniarek
Lekarze popierają postulaty zgłaszane przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych - mówi Zdzisław Szramik. Fot. archiwum

Wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy przekonuje, że ciężka praca pielęgniarek i położnych zasługuje na lepsze potraktowanie, lepsze wynagrodzenia i one sam na lepszą pozycję w hierarchii społecznej.

Szramik przypomina, że OZZL oficjalnie poparł pielęgniarki jeszcze w kwietniu br. W wydanym oświadczeniu wskazywano, że pracownicy służby zdrowia są wyzyskiwani przez państwo, które narzuca szpitalom niekorzystne warunki finansowe.

OZZL apelował o ustalenie na szczeblu centralnym minimalnych płac i norm zatrudnienia dla wszystkich grup personelu medycznego (na przykład w drodze zawarcia branżowego układu zbiorowego pracy) albo uwolnienie cen za refundowane świadczenia medyczne i zakaz limitowania tych świadczeń przez NFZ.

Szramik zwraca uwagę, że złe uposażenie pielęgniarek, czy brak norm zatrudnienia odbija się na funkcjonowaniu całego systemu ochrony zdrowia, tym samym też na pracy lekarzy.

- Oczywiste jest, że przemęczony, wypalony pracownik, dodatkowo niezadowolony ze swojego statusu finansowego i społecznego nie jest tak efektywny, jak tego by tego oczekiwano - zaznacza.

- Praca w pośpiechu to krok do ewentualnego błędu. Wszystko to oczywiście wpływa na bezpieczeństwo pacjenta, które powinno być najważniejsze – podkreśla wiceprzewodniczący i dodaje, że aby otoczyć chorych najlepszą opieka wszystkie elementy systemu muszą sprawnie funkcjonować.

- Dlatego i nam lekarzom zależy, by pielęgniarki, które są istotną częścią tego procesu opieki nad pacjentem były traktowane uczciwie. Oczywiste jest, że godziwe wynagradzanie za pracę pielęgniarek ma ścisły związek z procesem leczenia chorego - podkreśla.

Czytaj też: Pielęgniarki krytycznie o podwyżkach proponowanych przez resort. Negocjacje trwają

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum